Europos Komisija siūlo uždrausti plastikinius šiaudelius, vienkartinius indus, krapštukus

Europos Komisija pirmadienį pasiūlė visoje Europos Sąjungos (ES) rinkoje uždrausti vienkartinius plastikinius gaminius, tokius kaip plastikiniai gėrimų šiaudeliai, stalo įrankiai ir ausų krapštukai, ir paragino iki 2025 metų užtikrinti, kad būtų surenkama didžioji dalis plastikinių gėrimų butelių.
Šiaudeliai gėrimui.
Šiaudeliai gėrimui. / Fotolia nuotr.

Šiais pasiūlymais ES siekia iš aplinkos pašalinti kuo daugiau plastiko atliekų, nes plastiko mikrodalelės jau randa kelią į maisto grandinę.

„Plastiko atliekos neabejotinai yra didelė problema ir europiečiai turi veikti drauge, kad ją išspręstų“, – pareiškė už darnų vystymąsi atsakingas pirmasis Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas.

„Šiandienos pasiūlymuose numatytos įvairios priemonės, kurias taikant bus sumažintas vienkartinių plastikinių gaminių kiekis mūsų prekybos centrų lentynose“, – pridūrė jis.

Pasiūlymuose raginama rinkoje uždrausti plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, gėrimų šiaudelius, gėrimų maišiklius ir oro balionėlių lazdeles, tačiau terminas, kada tai turi būti padaryta, nenustatytas.

Pagal Komisijos planą, kurį turi patvirtinti visos valstybės narės ir Europos Parlamentas, šie gaminiai turės būti gaminami vien tik iš tvarių medžiagų.

Be to, valstybės narės turės mažinti plastikinių maisto pakuočių ir gėrimų indelių naudojimą, prekybos vietose pateikdamos alternatyvių gaminių arba užtikrindamos, kad vienkartiniai plastikiniai gaminiai nebūtų suteikiami nemokamai.

Pagal planą gamintojai turės padėti dengti atliekų tvarkymo išlaidas ir jiems bus suteikta paskatų kurti mažiau taršius gaminių pakaitalus. Pavyzdžiui, žvejybos įrankių gamintojams gali tekti padengti atliekų surinkimo iš uosto priėmimo įrenginių, jų transportavimo ir tvarkymo išlaidas.

Komisijos plane taip pat numatoma, kad iki 2025 metų valstybės narės turės surinkti 90 proc. vienkartinių plastikinių gėrimų butelių, pavyzdžiui, taikydamos užstato grąžinimo sistemas.

Gamintojai raginami aiškiai ženklinti savo gaminius ir vartotojams nurodyti, kaip turėtų būti šalinamos atliekos.

Vienas taisyklių rinkinys, kuris bus taikomas visai ES rinkai, turinčiai apie 500 mln. vartotojų, bus naudingas verslui, tikina Komisija.

Jos teigimu, tai ES įmones skatins kurti masto ekonomiją ir geriau konkuruoti sparčiai augančioje pasaulinėje tvarių produktų rinkoje.

Komisijos pasiūlymai paskelbti po to, kai Kinija priėmė sprendimą uždrausti užsienio atliekų įvežimą perdirbimui.

ES šiuo metu eksportuoja pusę surenkamų surūšiuotų plastiko atliekų, iš jų 85 proc. gabenama į Kiniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis