„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Europos Sąjunga pradeda kovą su pinigų plovėjais

Pasaulinė finansų krizė organizuoto nusikalstamumo tinklams visame pasaulyje buvo tarsi aukso kasyklos. Bankai praturtėjo iš teroristų ir narkotikų kartelių pinigų, nukreipdami juos į JAV finansų sistemą, o Europos skolų krizė gerokai sutvirtino mafijos įtaką tokiose šalyse kaip Ispanija ir Italija. Europos aukščiausi pareigūnai imasi spręsti korupcijos problemas, tačiau, „Economywatch“ teigimu, problemos sprendimas gali būti pavėluotas.
Eurai
Eurai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Bazelio bankų priežiūros komitetas neseniai pranešė apie rizikas, susijusias su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu. Iki 2013 m. rugsėjo norima nustatyti taisykles ir priežiūros strategiją, kuri sumažintų galimybes dideliems bankams naudotis milžiniškais nelegalių pinigų srautais, gaunamais iš narkotikų baronų ir teroristinių organizacijų.

Viena didžiausių problemų su kuria susiduria reguliuotojai yra ta, kad pinigai turi labai didelę galią: nusikaltėliai nesunkiai paperka politikus, policininkus ir prižiūrėtojus, nes jų gaunami atlyginimai, palyginti su tuo, ką žada pinigų plovėjai, yra daug kartų mažesni.

Nesenas Rusijos, kurią JAV pareigūnai vadina „Mafijos valstybe“, pavyzdys atskleidžia, kaip veikia ir kaip išsikerojęs yra korupcijos aparatas.

Liepos 11 d. Rusijos teismas nuteisė auditorių Sergejų Magnickį dėl mokesčių vengimo praėjus ketveriems metams po jo mirties. Tai buvo labai žema net ir korumpuotai Rusijos teismų sistemai, nes S.Magnickis buvo nuteistas ir apkaltintas tais nusikaltimais, prieš kuriuos pats kovojo.

Atlikdamas „Hermitage Capital“ auditą S.Magnickis nustatė, kad Rusijos pareigūnai ir policija iš bendrovės pasisavino 230 mln. JAV dolerių. Kai S.Magnickis bandė pranešti apie savo išvadas jis buvo suimtas, apkaltintas sukčiavimu ir išvežtas į įkalinimo stovyklą, kur, žmogaus teisių aktyvistų teigimu, buvo sumuštas iki mirties.

„ABC News“ reportaže skelbia, kad „Hermitage Capital“ vadovui Williamui Browderiui, vienam didžiausių investuotojų Rusijoje iki S. Magnickio, jam nedalyvaujant teisme buvo pareikšti panašūs kaltinimai kaip ir S.Magnickiui.

Komentuodamas S.Magnickio nuosprendį W.Browderis sakė: „Šios dienos sprendimas įeis į istoriją kaip vienas gėdingiausių Rusijos poelgių nuo Josifo Stalino mirties. Jis parodo, kad Vladimiras Putinas yra pasiruošęs bausti kiekvieną, kas kovoja prieš korupciją ir vagystes.“

Tokie atvejai parodo tikruosius korupcijos mastus Rusijoje. Tačiau korupcija ir pinigų plovimas veši ir kitose šalyse ir vis dažniau taikosi į „garbingas“ vietas.

Pavyzdžiui, HSBC banką. JAV pareigūnai praleido dešimtmetį tirdami galimas pinigų plovimo schemas šiame banke. JAV iždo departamentas tuomet nustatytus pinigų plovimo mastus pavadino didžiausiais istorijoje.

Bankui buvo skirta 1, 9 mlrd. dolerių bauda dėl to, kad priėmė pinigus iš nedraugiškų Vakarams valstybių, narkotikų kartelių, teroristinių organizacijų ir juos paleido į JAV finansų sistemą.

Bazelio komitetas ketina imtis veiksmų, kad bankų nepasiektų pinigų plovėjų pinigai. Tačiau ar pavyks padaryti taip, kad bankininkai žvelgtų virš savo komercinių interesų, netrukus parodys laikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs