56 proc. prekybos rūmų apklaustų Europos kompanijų sakė, kad joms sunkiau vystyti verslą antroje didžiausioje pasaulio ekonomikoje, o tai yra 5 proc. daugiau nei prieš metus.
Beveik trečdalis bendrovių sakė, kad jų veiklos pelningumas Kinijoje mažės. Tai yra didžiausia dalis nuo tada, kai pradėtos vykdyti tokios apklausos, ir 8 proc. daugiau nei prieš metus.
Kinijos ekonomika praėjusiais metais išaugo 6,9 proc., o tai buvo mažiausias prieaugis per ketvirtį amžiaus, ir tai pajuto Europos kompanijos, teigiama ataskaitoje, kurioje pažymima, kad verslo aplinka Kinijoje tapo „gerokai priešiškesnė“.
Tokie pokyčiai prieštarauja ne vienerius metus Pekino kartotus pažadus sumažinti kliūtis verslui. Minėtoje ataskaitoje taip pat sakoma, kad Europos įmonių „nusivylimas Kinijos reformų darbotvarke“ didėja.
„Po to, kai ne vienerius metus kalbėta apie vienodas žaidimo taisykles, daugelis mūsų nemato jokių pokyčių ir vis dar mano, kad tai tik kalbos“, – žurnalistams sakė Europos prekybos rūmų Kinijoje pirmininkas Joergas Wuttke.
Kalbant apie ateitį, daugiau nei 40 proc. Europos įmonių mano, kad Kinijoje teks mažinti išlaidas atleidžiant darbuotojų, o 11 proc. svarsto planus perkelti veiklą į kitas rinkas.
Beveik 60 proc. įmonių skundėsi, kad neseniai Kinijoje sugriežtėjus interneto kontrolei, tai turėjo neigiamos įtakos jų verslui. Lyginant su 2015 metais, tokių įmonių padaugėjo 17 proc.
„Labai dažnai atrodo, kad Pekinas juda priešinga kryptimi“, – konstatuojama ataskaitoje.