Eurosistema imasi skaitmeninio euro projekto

Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba ketvirtadienį nusprendė pradėti skaitmeninio euro projekto tiriamąjį etapą, kurio metu bus siekiama išspręsti pagrindinius klausimus, susijusius su skaitmeninio euro struktūra ir platinimu.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Šis sprendimas pradėti tyrimą nereiškia, kad skaitmeninis euras bus išleistas, tai bus sprendžiama pasibaigus tiriamajam etapui, kuris truks 24 mėnesius, teigiama Lietuvos banko pranešime.

„Skaitmenizavimo procesai neišvengiamai palietė ar palies kiekvieną iš mūsų. Tas pats galioja ir finansų sistemą reguliuojančioms institucijoms bei už pinigų politiką atsakingiems centriniams bankams. Šis ECB valdančiosios tarybos sprendimas yra nuosekli reakcija į besikeičiančią realybę ir poreikį pasiūlyti visuomenei atsiskaitymo instrumentą, kuris bus visur ir visomis gyvenimo situacijomis tinkama mokėjimo priemonė“, – pranešime sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

„Startuojame su tyrimo faze, tad dėl galutinės formos, funkcionalumų ir atsakymo į klausimą, kaip tas skaitmeninis euras atrodys, bus nuspręsta per artimiausius metus, o jeigu tam bus poreikis, ir greičiau“, – pridūrė jis.

Vykdydama tiriamąjį projekto etapą Eurosistema sutelks dėmesį į skaitmeninio euro funkcijas, atitinkančias vartotojų poreikius. Šiame etape bus pasitelktos tikslinės vartotojų grupės, kuriami prototipai, atliekamas analitinis darbas. Taip pat bus analizuojama, kokiems skaitmeninio euro panaudojimo atvejams teikti prioritetą, įgyvendinant pagrindinius tikslus: nerizikingi, prieinami ir efektyvūs skaitmeniniai centrinio banko pinigai.

Projektas taip pat suteiks aiškumo, kokių ES teisės aktų sistemos pakeitimų gali prireikti. Jie bus aptarti su Europos teisės aktų leidėjais, kurie spręs dėl jų priėmimo.

Galiausiai tiriamajame etape bus įvertintas galimas skaitmeninio euro poveikis rinkai ir nustatytos savybės, užtikrinančios privatumo apsaugą bei leidžiančios išvengti rizikų euro zonos piliečiams, tarpininkams ir visai ekonomikai. Taip pat bus apibrėžtas prižiūrimų skaitmeninio euro ekosistemos tarpininkų veiklos modelis.

Lietuvos banko ekspertai dalyvauja Eurosistemos darbo grupėje, skirtoje skaitmeniniam eurui, o M.Jurgilas vadovauja Tarptautinių atsiskaitymų banko (TAB) inovacijų tinklo centrinių bankų skaitmeninių valiutų (angl. central bank digital currencies) darbo grupei.

Lietuvos bankas jau prisidėjo prie skaitmeninio euro eksperimentų, nagrinėdamas naujas technologijas (blokų grandinę) ir jų galimą naudą atsiskaitymams skaitmeniniu euru. Tiriamojo etapo metu Lietuvos bankas prisidės prie skaitmeninio euro politikos formavimo, teisinių ir techninių aspektų analizės, bus tęsiamos ir gilinamos diskusijos su visomis suinteresuotosiomis šalimis.

Skaitmeniniai eurai būtų visiems piliečiams ir įmonėms elektronine forma prieinami centrinio banko pinigai – kaip banknotai, tik skaitmeniniai, jie leistų kasdienius mokėjimus atlikti greitai, lengvai ir saugiai. Jais siekiama ne pakeisti grynuosius pinigus, o juos papildyti. Eurosistema ir toliau leis grynuosius pinigus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų