Per mėnesį indeksas pakilo pirmą kartą nuo 2019 metų gegužės ir jo prieaugį visų pirma lėmė staigus cukraus ir grūdų kainų pakilimas. Prisidėjo ir mėsos bei augalinių aliejų kainų padidėjimas.
Grūdų kainų indeksas spalį sudarė 164 punktus ir buvo daugiau nei 4 proc., arba beveik 7 punktais, didesnis negu rugsėjį, bet 1 proc. mažesnis negu 2018 metų spalį.
Spalį gerokai pakilo tarptautinės kviečių kainos ir tai lėmė aktyvesnė prekyba bei prastesnės derliaus Argentinoje ir Australijoje perspektyvos. Taip pat pakilo kukurūzų kainos, kurios atsitiesė po rugsėjį patirto nuosmukio.
Augalinių aliejų kainų indeksas spalį sudarė 136,4 punkto ir buvo 0,5 proc., arba 0,7 punkto, didesnis negu mėnesiu anksčiau. Šis rodiklis praėjusį mėnesį pasiekė aukščiausią nuo 2018 metų spalio mėnesio lygį.
Pasak FAO, šio indekso pakilimą visų pirma lėmė palmių ir rapsų aliejaus pabrangimas.
Tarptautinės palmių aliejaus kainos kyla jau tris mėnesius iš eilės ir tai skatina, be kita ko, didelė importo paklausa pasaulio rinkose, taip pat prognozės, jog pagrindinėse palmių aliejaus gamybos šalyse sumažės jo gamybos apimtys.
Tuo tarpu pieno produktų kainų indeksas smuko antrą mėnesį iš eilės.
Šis rodiklis spalį sudarė 192 punktus ir buvo 0,7 proc., arba 1,4 punkto, mažesnis negu rugsėjį, bet vis dar 5,6 proc. didesnis negu 2018 metų spalį.
FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.
Šio rodiklio smukimą visų pirma lėmė staigus sūrio kainų kritimas, kurį paskatino padidėjusi eksporto pasiūla iš Naujosios Zelandijos.
Mėsos kainų indeksas spalį sudarė 182,7 punkto ir buvo 0,9 proc., arba 1,7 punkto, didesnis negu rugsėjį. Šis rodiklis spalį augo devintą mėnesį iš eilės.
Dėl nuolat didelės importo paklausos, ypač Kinijoje, toliau brango jautiena ir aviena.
Be to, nepaisant sezoninio pasiūlos iš Europos padidėjimo ir eksporto pasiūlos iš Brazilijos, toliau kilo kiaulienos kainos – vėlgi dėl importo paklausos Azijoje.
Tuo tarpu paukštienos kainos smuko ir tai lėmė padidėjusi eksporto pasiūla iš pagrindinių šios rūšies mėsos gamybos regionų.
Cukraus kainų indeksas spalį sudarė 178,3 punkto ir buvo 5,8 proc., arba 9,8 punkto, didesnis negu rugsėjį.
Pasak FAO, tokį staigų tarptautinių cukraus kainų pakilimą spalio mėnesį paskatino numatomas pasiūlos sumažėjimas 2019–2020 metų sezono laikotarpiu.
„Paskutiniais duomenimis, dėl mažesnių negu ankstesnio sezono laikotarpiu cukranendrių pasėlių plotų gali gerokai sumažėti cukraus gamyba Indijoje, kuri yra didžiausia pasaulyje šios prekės gamintoja. Be to, gamyba Tailande, kuris yra antras pagal dydį pasaulyje cukraus eksportuotojas, dėl užsitęsusios sausros gali sumažėti 7 proc.“, – pažymima organizacijos ataskaitoje.
FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.