„Reikia išlaikyti blaivumą ir neapsvaigti nuo pigesnių pinigų ir pigių išteklių“, – žurnalo „Valstybė' surengtoje ekonomikos konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo R.Šadžius.
Pasak jo, Europoje esama ne vieno pavyzdžio, kai pigios paskolos tiesiog apsvaigino valstybes.
„Tai yra viena iš rizikų, kurią turime valdyti. Atėję pigesni ištekliai, investicijos neturi mūsų išmušti iš vėžių ir sutrukdyti blaiviai skaičiuoti investicijų grąžą“, – sakė finansų ministras, konkrečių su šiuo iššūkiu nesusidorojusių valstybių vardinti nepanoręs.
Ilgametis Europos Komisijos euro zonos ekspertas Benjaminas Angelis yra sakęs, kad, Lietuvai įstojus į euro zoną, jos skolinimosi reitingas galėtų pagerėti. Pasak jo, visų šalių, kurios tapo euro zonos narėmis, reitingas buvo pagerintas.
Atėję pigesni resursai, investicijos neturi mūsų išmušti iš vėžių ir sutrukdyti blaiviai skaičiuoti investicijų grąžą, – sakė R.Šadžius.
Tai reiškia, kad skolintis Lietuvai bus pigiau. Lietuvos banko apskaičiavimais, įsivedus eurą, valstybės skolos valdymo išlaidos sumažės apie 0,4-1,6 mlrd. Lt.
Dažniausiai apsvaigimu nuo pigių paskolų Europoje yra kaltinamos periferinės Europos valstybės, kurios po prisijungimo prie euro zonos daug skolinosi, paskolas ne investavo, o pravalgė ir dėl to pastaraisiais metais kapanojasi iš krizės.
Lietuva eurą planuoja įsivesti 2015 metais. Lietuvai dėl per vos 0,1 proc. per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metų pradžioje.
Pasak R.Šadžiaus, sutrukdyti įsivesti eurą kitąmet gali tik skuboti politiniai sprendimai.
„Neapgalvotų sprendimų priėmimas yra vienintelis dalykas, kuris mums gali užkirsti kelią“, - sakė jis.