Tokie kaip „Naujos kartos Europa“ (angl. – Next Generation EU, NGEU) pakete prieinamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP, angl. – Recovery and Resiliende Facility, RRF) paskolų mechanizmas.
„Pagrindinis iššūkis šiandien Europoje yra aukštos energijos kainos, kurias kelia Rusijos manipuliacijos dujų rinkoje, lemiančios ir dideles elektros kainas. Akivaizdu, kad vienintelė teisinga strategija Europai – sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir jo importo iš Rusijos, diversifikuoti energijos šaltinius.
Tai padaryti galima tik investuojant į energetinį saugumą, kuris apima energijos pasiūlos diversifikavimą, efektyvius tinklus ir papildomą elektros generaciją iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Šiame kontekste svarbų vaidmenį vaidina ES bendro skolinimosi instrumentai, tokie kaip RRF paskolos.
Lietuva ketina pasinaudoti šia galimybe skolintis palankiomis sąlygomis ir įgyvendinti ambicingus energetinės transformacijos ir renovacijos projektus tiek verslui, tiek žmonėms, stiprinant mūsų atsparumą galimiems energetiniams šokams ateityje“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Forume finansų ministrė pažymėjo, jog pandemijos iššūkiams sukurtas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo instrumentas, kuriam nacionalinius planus ruošė kiekviena Europos valstybė (Lietuvos planas – „Naujos kartos Lietuva“), išsiskiria orientacija į rezultatą ir finansavimo tik įgyvendinus reformas ar investicijas įsipareigojimais, padedančiais užtikrinti efektyvų lėšų panaudojimą.
Šiandien Europai sprendžiant rekordinių energijos kainų šoko ir to sąlygotą infliacijos šuolį, EGADP gali pasitarnauti spartesniam investavimui į atsinaujinančius energijos šaltinius ir energetinį efektyvumą, įgyvendinant Europos energetinės nepriklausomybės tikslą.
Ministrė taip pat atkreipė dėmesį, jog energetinei transformacijai viešųjų lėšų nepakaks – turint omenyje reikalingų investicijų mastą, būtina mobilizuoti ir privačių investuotojų lėšas ir nukreipti jas žaliosioms investicijoms paspartinti. Tam Lietuvoje rengiamas žaliųjų finansų veiksmų planas, sukuriantis ekosistemą privačių lėšų nukreipimui žaliosios transformacijos tikslams.
„Eurofi“ finansų forume su ministre G.Skaiste diskusijoje taip pat dalyvavo Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos (ECON) komiteto narys M. Ferber, Vokietijos centrinio banko valdybos narys prof. J. Wuermeling, investicijų ir turto valdymo įmonės „BlackRock“ vyriausybės reikalų ir viešosios politikos vadovė J. Cound, Šveicarijos vertybinių popierių biržos „SIX Swiss Exchange“ vadovas C. Reuss ir Prancūzijos viešojo sektoriaus finansų įstaigos „Caisse des Depots) pirmininkas L. Zylberberg.