Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Finansų technologijų startuolių sektoriuje – Rusijos oligarchas, ofšorai ir sukčiai

Vyriausybei džiaugiantis, kad Lietuva sulaukia vis daugiau startuolių, veikiančių finansų technologijų („fintech“) sektoriuje, LRT Tyrimų skyrius nustatė, kad nemenką dalį jų temdo prastos reputacijos šešėlis.
Pinigai
Pinigai / 123RF.com nuotr.

LRT Tyrimų skyrius antradienį skelbia patikrinęs „fintech“ įmones, veikiančias mokėjimų srityje. Iš viso Lietuvos bankas elektroninių pinigų ir mokėjimų įstaigų licencijų yra išdavęs 88 bendrovėms. Daugiau kaip 50 – užsienio kapitalo.

Apie trečdalis užsieniečių įsteigtų įmonių susijusios su lengvatinio apmokestinimo zonomis (ofšorais). Kelios bendrovės susijusios su sukčiavimu kaltintais asmenimis arba iš jų užsienyje yra atimtos licencijos.

Vienos lietuviško kapitalo įmonės akcininkas turi bendrą verslą su „Putino sąraše“ esančiu oligarchu. Jie kartu vysto bendrą projektą su Rusijos valdžios valdomu banku „Sberbank“.

Kaip skelbia LRT, prieš dvejus metus elektroninių pinigų įstaigos licenciją gavusi bendrovė „Neo Finance“ per akcininkus yra susijusi su Rusijos oligarchu Aleksandru Mamutu. Dešimtadalį „Neo Finance“ akcijų valdantis Rusijos pilietis Grigorijus Gurevičius į bendrovės veiklą įsitraukė šiai jau gavus licenciją iš Lietuvos banko.

Vieši Rusijos bendrovių registrai rodo, kad G.Gurevičiaus pagrindinė veikla – informacinių technologijų įmonė „UCS“, Rusijoje veikianti daugiau kaip 20 metų. Ši bendrovė turi ir padalinį Lietuvoje – „UCS Baltic“.

G.Gurevičius nėra vienintelis rusiško „UCS“ akcininkas. Kitą pusę valdo viena didžiausių Rusijos žiniasklaidos, technologijų ir elektronikos grupių „Rambler&Co“. Jos vadovas ir savininkas – vienas stambiausių Rusijos oligarchų A.Mamutas. Jis JAV tarnybų buvo įvardintas kaip artimas Kremliaus aplinkai ir įtrauktas į vadinamąjį „Putino sąrašą“.

FNNT mato grėsmę, kad yra sukurtas platus ofšorų tinklas, ir įspėja, kad Lietuvoje veikia įtartini asmenys su neaiškios kilmės pinigais, kuriems užsienyje durys yra uždaromos.

Lietuvos „fintech“ sektoriuje veikia daugiau kaip 170 bendrovių. Kovą devynios valstybės institucijos pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo valdyti rizikas „fintech“ srityje. Lietuva siekia tapti rizikų valdymo kompetencijų centru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?