„Fitch Ratings“ ekspertų teigimu, Lietuvos „A“ reitingas paremtas patikima šalies politine sistema, naryste Europos Sąjungoje ir tokį patį reitingą turinčių šalių medianą viršijančiais valdysenos rodikliais. Pasak agentūros, Lietuvos ekonomika ir viešieji finansai buvo gana atsparūs neigiamiems pandemijos ir karo Ukrainoje padariniams.
Agentūra pastebi, kad pernai valdžios sektoriaus deficitas sumažėjo perpus iki 0,6 proc. BVP, kai 2021 m. buvo 1,2 proc. BVP, o tai gerokai viršija patikslintame 2022 m. biudžetą numatytą reikšmę (4,9 proc. BVP) ir pačios agentūros prognozę (2 proc. BVP). Atsižvelgdami į geresnius nei 2022 m. rezultatus bei sumažėjusias energijos kainas, „Fitch Ratings“ prognozuoja, kad 2023 m. biudžeto deficitas sudarys 2,3 proc. BVP.
Valdžios sektoriaus skola 2022 m. pabaigoje sumažėjo 5,3 procentinio punkto iki 38,4 proc. BVP, o tai yra gerokai mažiau už tokį patį reitingą turinčių šalių medianą (50,8 proc. BVP). „Fitch Ratings“ tikisi, kad iki 2027 m. skola sumažės iki 37,4 proc. BVP.
„Fitch Ratings“ Lietuvos kredito reitingus paskutinį kartą buvo pagerinę 2020 m. sausį, kai ilgalaikio skolinimosi reitingas buvo pakeltas iš „A-„ į „A“. Naujausią agentūros pranešimą galite rasti čia.
Kita tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody’s Investment Service“ pernai balandį Lietuvai yra patvirtinusi 2021 m. vasarį suteiktą ilgalaikio skolinimosi reitingą „A2“ (stabili perspektyva); „S&P Global Ratings“ gruodį paliko galioti 2020 m. vasarį suteiktą „A+“ ilgalaikio skolinimosi reitingą, perspektyvą pakeisdama iš stabilios į neigiamą, o „DBRS Morningstar“ praėjusį penktadienį dar kartą patvirtino 2021 m. lapkritį suteiktą A (aukštą) ilgalaikio skolinimosi reitingą (stabili perspektyva). Daugiau informacijos rasite čia