JAV centrinio banko posėdžio rezultatai bus paskelbti trečiadienio vakare. FRS taip pat paskelbs naujausias JAV bendrojo vidaus produkto (BVP), nedarbo ir infliacijos prognozes bei taškinį prognozių grafiką – diagramą, atspindinčią individualius FRS Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) narių lūkesčius dėl palūkanų normų.
FRS nuo 2020 metų birželio turto pirkimui kas mėnesį išleidžia po 120 mlrd. JAV dolerių. Centrinis bankas yra žadėjęs tokią pirkimo apimtį išlaikyti tol, „kol bus padaryta reikšminga pažanga siekiant didžiausio užimtumo ir kainų stabilumo tikslų“.
FRS vadovas Jerome‘as Powellas rugpjūtį sakė, kad sumažinti turto pirkimo apimtį, jo nuomone, gali būti „tikslinga“ šių metų pabaigoje, jeigu ekonominė padėtis ir toliau keisis taip, kaip tikisi centrinis bankas.
Metinė infliacija JAV, liepą siekusi 5,4 proc. ir buvusi didžiausia per 13 metų, rugpjūtį smuktelėjo iki 5,3 procento. Tuo tarpu padėtis JAV darbo rinkoje pastaraisiais mėnesiais gerokai pagerėjo, nors rugpjūtį darbo vietų skaičiaus augimo tempas sulėtėjo.
Kai kurie iš FRS vadovų mano, kad JAV ekonomika jau yra visiškai pasirengusi skatinimo apimčių mažinimui. Tai leidžia manyti, kad mažinti turto pirkimo apimtį FRS pradės jau šių metų lapkritį, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“.
„FRS sakė, jog iš anksto praneš apie savo planus, – pažymi verslo konsultacijų bendrovės „Grant Thornton“ vyriausioji ekonomistė Diane Swonk (Diana Svonk). – Dabar mums reikia tokio pranešimo, reikia kažkokio plano.“
Kitas FRS posėdis įvyks lapkričio 2–3 dienomis ir iki to laiko JAV centrinis bankas galės įvertinti tik vieną darbo rinkos ataskaitą – rugsėjo mėnesio. Jeigu sprendimą dėl turto pirkimo apimčių mažinimo centrinis bankas atidės iki gruodžio mėnesio posėdžio, jis turės daugiau informacijos apie darbo rinkos dinamiką.
J.Powellas, kuris po posėdžio tradiciškai surengs spaudos konferenciją, greičiausiai pabrėš, kad FRS planuojamas turto pirkimo apimties mažinimas nereiškia centrinio banko pinigų politikos griežtinimo, o laipsniškas kiekybinio skatinimo apimčių mažinimas niekaip nėra susijęs su FRS planais dėl bazinės palūkanų normos, sako finansinių paslaugų bendrovės „Voya Financial“ analitikė Barbara Reinhard.
„120 mlrd. JAV dolerių per mėnesį suma – tai milžiniški pinigai ir FRS tokios apimties turto pirkimą pernai pradėjo labai sunkiu laikotarpiu, kai viskas aplink griuvo, – sako banko „Barclays“ makroekonominių tyrimų skyriaus vadovas Ajay’us Rajadhyaksha – Dabar viskas kitaip.“
Eksperto vertinimais, gruodį FRS pradės mažinti turto pirkimo apimtį po 25–30 mlrd. JAV dolerių per mėnesį ir 2022 metų antrąjį ketvirtį užbaigs šią programą.
Kitose prognozėse numatoma, kad turto pirkimo apimtis bus mažinama lėčiau – po 15 mlrd. JAV dolerių per mėnesį.
Po rugsėjo mėnesio posėdžio bus pirmą kartą pristatytos FRS vadovų prognozės dėl bazinės palūkanų normos pokyčių 2024 metais. Birželį paskelbtas taškinis grafikas parodė, kad jie numato, jog bazinė palūkanų norma 2023 metais bus padidinta mažiausiai du kartus, ir tai nustebino ekspertus, kurie nemanė, jog norma bus didinama taip sparčiai.
Rugsėjį paskelbtos prognozės taip pat gali atnešti staigmenų, nors J.Powellas ir buvo paraginęs investuotojus jas vertinti kaip prognozes, o ne kaip tvirtą planą, rašo „The Financial Times“.
Banko „Standard Chartered“ analitiko Steveno Englanderio (Stiveno Inglanderio) nuomone, taškinis grafikas gali parodyti, kad FRS vadovai mano, jog bazinė palūkanų norma bus padidinta jau 2022 metais. Tai, anot jo, yra tikėtina, jeigu kartu bus gerokai padidintos infliacijos prognozės. Birželį FRS prognozavo, kad infliacija 2021 metais sudarys 3 proc., o 2022 metais – 2,1 procento.
Banko „Morgan Stanley“ ekonomistai mano, jog taškinis grafikas parodys, kad FRS vadovai numato, jog bazinė palūkanų norma bus padidinta tris kartus 2023 metais ir dar tris kartus 2024-aisiais.
FRS nuo 2020 metų kovo taiko 0–0,25 proc. bazinę palūkanų normą.