„Automatinis, t. y. prievartinis, įtraukimas į II pakopą vadinamas „kvietimu“. Valdantieji sako palaikantys kreipimąsi į Konstitucinį teismą (KT) dėl II pakopos – bet tai jų neišgelbės, nes, kad ir ką nuspręstų KT, tai neatleidžia ir neatleis valdančiųjų ir Vyriausybės nuo pareigos spręsti šią problemą: pasitraukimas iš pensijos kaupimo yra politinio reguliavimo dalykas“, – pabrėžia G.Paluckas.
Jo vertinimu, ministerijos pristatyti pasiūlymai „iš esmės nieko nesprendžia, tik atideda problemą ir rodo norą nieko nekeisti“.
G.Paluckas piktinasi valdžios nenoru pripažinti, kad žmonės apie automatinį įtraukimą į II pakopą ir atskaitymus iš atlyginimo neretai sužino visiškai atsitiktinai, neturi galimybių laiku apie tai sužinoti. Kadangi pasitraukti iš „savanorišku“ vadinamo kaupimo neleidžiama, G.Paluckas tai vadina „finansine vergove“.
Parlamentaras taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad Vyriausybė nutyli tą aplinkybę, jog anuitetai yra nepaveldimi, o periodinės išmokos neindeksuojamos pagal infliaciją.
Socialdemokratams taip pat nepriimtina tai, kad „viešosios lėšos pumpuojamos į privatų taupymą“.
„Privatus kaupimas šiandien remiamas visų mokesčių mokėtojų pinigais. Iš biudžeto tam pervedami šimtai milijonų eurų. Bet senatvės pajamų daugumai tai neužtikrina. Tai neteisinga, nes šios lėšos galėtų būti skiriamos dabartinių pensininkų padėčiai gerinti, taip pat kitoms valstybės reikmėms. Mūsų visų, uždirbančiųjų vidutiniškai, viltis ir garantija – socialinis draudimas, sistema, grindžiama solidarumu ir perskirstymu per „Sodros“ biudžetą“, – įsitikinęs G.Paluckas
Socialdemokratai taip pat siūlo svarstyti galimybes pensijoms nukreipti darbdavių įmokas, kaip tai daroma Skandinavijos šalyse, ir ragina gaivinti profesinius pensijų fondus.
Pirmadienį SADM pristatė planuojamus pakeitimus II pensijų pakopoje: įtraukimo periodiškumas išliktų kas 3 metai arba galėtų būti pailgintas iki 5 metų. Taip pat siūloma naujai įtrauktiems dalyviams, pradėjusiems mokėti įmokas ir gaunantiems sumažėjusį darbo užmokestį, numatyti apsisprendimo laikotarpį, pavyzdžiui, 3 mėnesių, kuomet būtų galima atsisakyti kaupimo ir susigrąžinti įmokas.
Nuo 2019 m. sausio 1 d., pakeitus II pakopos pensijų kaupimo modelį, visi jaunesni nei 40 m. gyventojai, iki 2019 m. nedalyvavę II pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į II pakopos pensijų kaupimą, o atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.