„Kaip ir buvo prognozuota ir siekta, kainų augimo tempai sparčiai lėtėja, metinė infliacija gegužės mėnesį sumažėjo iki 10,7 proc. – tai vis dar per didelė infliacija, bet pokytis ir jo kryptis yra akivaizdi, ypač jeigu palygintume su tuo skaičiumi infliacijos – 23 proc. pernai rugsėjį, kai buvo fiksuotas kainų pikas“ – pirmadienį pristatydamas naujausias LB makroekonomines prognozes sakė G.Šimkus.
Anot jo, žaliavų kainos krenta maždaug tiek, kiek ir tikėtasi, tam įtakos turi tarptautinė ekonominė aplinka, gausesnė žemės ūkio produktų pasiūla.
„Daugelio komponenčių pagreičio kryptis yra tokia pati – kryptingai žemyn. Itin svarbi komponentė – energija – išsiskiria ypatingai sparčiu pagreičiu žemyn. Tai leidžia tikėtis ir tolesnio metinės infliacijos mažėjimo“, – sakė G.Šimkus.
Visgi jis pastebi, kad ne visos kainos smunka žemyn – paslaugų kainos pastaruoju metu augo, tam įtakos turi kylančios darbo sąnaudos, kurios sudaro pagrindinę paslaugų savikainos dedamąją.
Anot G.Šimkaus, įtampos darbo rinkoje formuoja neįprastą situaciją – įmonių veiklos apimtys traukiasi, darbo našumas krenta, o darbo užmokestis tuo pat metu kyla itin sparčiai.
„Tai reiškia, kad pagaminti tą patį produkcijos kiekį kainuoja daugiau, atitinkamai tai reiškia, kad yra spaudimas didinti kainas“, – teigė jis.
LB prognozuoja, kad vidutinė metinė infliacija Lietuvoje šiemet sieks 8,9 proc., o 2024 metais – 2,7 procento.