Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

G.Vercinskas: naujamečiai investuotojų pasižadėjimai, kurių reikėtų laikytis 2022-ais

Besibaigiantys metai neapibrėžtumu dėl pandemijos ir kitų pasaulinių įvykių turbūt liks daugelio mūsų atmintyje. Tačiau investuotojai geriau negu bet kas kitas žino, kad kantrybė, šaltas protas ir galimų rizikų valdymas padeda išlikti ramiam net ir esant sudėtingoms aplinkybėms.
Gytis Vercinskas
Gytis Vercinskas / „Swedbank“ nuotr.

Tam, kad tos ramybės būtų daugiau, investuojant svarbu laikytis paprastų taisyklių, kurios kitąmet kasdien leis ramiai džiaugtis gyvenimu, o ilguoju laikotarpiu – įgyvendinti savo finansinius tikslus. Galima išskirti keletą dalykų, kurie savo aktualumo tikrai nepraras ir artimiausiu metu, todėl gali tapti puikiais naujamečiais pasižadėjimais kiekvienam investuotojui ar ketinančiam juo tapti.

Ramybę užtikrins ilgalaikis investavimas

Pirmiausia, kartą ir visiems laikams reikia mesti iš galvos įsivaizdavimus apie greitą praturtėjimą, nes investavimas yra ilgalaikis procesas. Šiuo atveju vienas svarbiausių principų yra kantrybė, kurios linkime neprarasti kitąmet.

Būtent tie investuotojai, kurie nesiblaško dėl kiekvieno kainų ar rinkų svyravimo, o nuosekliai periodiškai investuoja, ilguoju laikotarpiu pasiekia savo finansinius tikslus. Todėl išlaikykime olimpinę ramybę ir blaivų protą.

Rizikas sumažins portfelio diversifikavimas

Rizikos valdymas – kitas svarbus įsipareigojimas, kurį turi prisiminti kiekvienas investuotojas. Tai padaryti pirmiausia padės investicijų portfelio diversifikavimas arba kitaip tariant, investicijų išskaidymas.

Būkime išmintingi, pasverkime galimas rizikas, įvertinkime savo asmenines aplinkybes ir pagal tai išskaidykime savo investicinį krepšelį. Dalį savo portfelio galima skirti akcijų turto klasei, o kitą dalį – obligacijų turto klasei ar kitoms turto klasėms. Tai padaryti galima investuojant į pasirinktas akcijas, obligacijas arba į investicinius fondus, kurie patys investuoja į įvairias turto klases ir taip dar labiau išskaido riziką.

Svarbu pagalvoti ne tik apie skirtingo rizikingumo priemones ar net geografines aplinkybes, kad, pavyzdžiui, kur nors pasaulyje atsitikus netikėtam įvykiui, neprarastumėte visų pinigų. Be to, priimant sprendimą, kur investuoti savo lėšas, patartina įvertinti ir akcijų, obligacijų ar investicinių fondų įsigijimo kainą.

Neinvestuokite į tai, ko nesuprantate

Ypač investavimo pradžioje reikėtų pradėti nuo mažiausiai rizikingų investicijų, o rizikingesnes ir egzotiškas priemones rinktis tuomet, kai jau turėsite daugiau patirties.

Kita vertus, jei žūtbūt norite išbandyti rizikingesnes investicijas, vadovaukitės taisykle investuoti į tai, ką suprantate. Be to, visada atsiminkite, kad bet kokios finansinės priemonės grąžos rezultatui įvertinti reikalingas ilgesnis laiko tarpas, todėl nereikėtų daryti apibendrinančių išvadų po mėnesio ar kelių.

Rinkitės patikimus tarpininkus

Dar vienas svarbus pasižadėjimas – niekada nepamirškite patikrinti, ar jūsų pasirinktas investavimo tarpininkas ar fondo valdytojas turi licenciją ir ar jis nėra įtrauktas į neteisėtai investavimo paslaugas teikiančių įmonių sąrašus. Šio žingsnio nereikėtų praleisti net ir patyrusiems investuotojams kiekvieną kartą renkantis naują investavimo kryptį.

Pasvarstykite apie periodinį investavimą

Reguliarumas neabejotinai yra kitas svarbus dalykas, kurio reikėtų nepamiršti kitąmet. Jei jau pradėjote investuoti, nesvarbu, ar tai keletas eurų kas mėnesį, ar šimtai, daugiausiai apčiuopiamos naudos turėsite investuodami reguliariai. Ekspertai rekomenduoja tai daryti periodiškai, pavyzdžiui, vieną kartą per mėnesį, gavus pajamas ir investavimui skiriant dalį sumos.

Be to, periodinio investavimo praktika padeda mažinti riziką − investuodami reguliariai būsite užtikrinti, kad nenusipirksite vienos ar kitos investicinės priemonės aukščiausiame jos kainos taške.

Nusimatykite sumą, kurią kitąmet skirsite investavimui

Su rizikos valdymu susijęs ir investavimo sumos pasirinkimas. Universalus, visiems tinkantis tikslas galėtų skambėti taip: investuosiu tokią sumą, kuri man leis ramiai gyventi ir nereikės nerimauti dėl pokyčių savo investicijų krepšelyje, bet kartu jausiu iš investicijų ateinančią vertę.

Paprastai rekomenduojama investuoti suma turėtų svyruoti tarp 10 – 20 proc. nuo jūsų kas mėnesį gaunamų pajamų. Tai leistų pasiekti investavimo tikslus ilguoju laikotarpiu ir džiaugtis pasiektais rezultatais.

Pasidomėkite, kad vyksta rinkose

Pabaigai pravartu pažymėti, jog užsiimant reguliariu investavimu nebūtina nuolat stebėti biržų ir kainų pokyčių jose. Kita vertus, jeigu investuojate į akcijas, pravartu retkarčiais paskaityti naujienas apie kompanijas, kurių akcijų turite arba planuojate įsigyti.

Siekis nuolat plėsti savo finansinį raštingumą, gilinant turimas žinias ne tik per praktiką, bet ir teoriškai – gali būti dar vienas naudos duosiantis pažadas kitiems metams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?