Lietuviai kasmet dovanoms nusprendžia išleisti vis daugiau pinigų, tačiau kai kurie tautiečiai įteikia itin dosnias dovanas, kurių vertė gali siekti ir dešimtis tūkstančių eurų.
VMI duomenimis, 2021 m. gyventojai iš artimųjų gavo dovanų už 485,36 mln. eurų, vidutinė jų vertė siekė 32,4 tūkst. eurų.
Dovanos ne iš artimųjų praėjusiais metais sudarė 18,79 mln. eurų, vidutinė vertė – 3,97 tūkst. eurų.
Darbdaviai dovanų ir prizų, kurių bendra vertė neviršija 200 eurų per metus, minimu laikotarpiu įteikė už 24,86 mln. eurų, jų vertė vidutiniškai buvo 92 eurai.
Kitų įmonių, ne darbdavių, suteiktų dovanų vertė 2021 m. siekė 1,508 mln. eurų, vidutinė vertė – 409 eurai.
Valstybė brangias dovanas apmokestina – priklausomai nuo to, kas jas teikia, pajamų mokesčio tarifas gali siekti 15–20 proc.
15min išskyrė svarbiausius akcentus, kuriuos reikia žinoti apie dovanų apmokestinimą.
1. Kai dovaną teikia artimas giminaitis
Gavote dovaną iš artimojo ir nerimaujate, ar už ją neteks susimokėti? VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė nuramino, kad jei dovaną gaunate iš sutuoktinio, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių ar senelių, nepriklausomai nuo dovanos vertės, tokia dovana gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinama ir pajamų mokesčio apskaičiavimo tikslu nedeklaruojama.
Tiesa, praėjusiais metais Finansų ministerija kalbėjo, kad itin brangios dovanos iš artimųjų ateityje gali būti apmokestinamos.