Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 20 /14:12

Ginčas dėl žvejybos gali paskandinti susitarimą dėl prekybos po „Brexito“

Derybos dėl Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės prekybos po „Brexito“ sekmadienį įstrigo ir gali žlugti, abiem šalims nenorint nusileisti dėl galimybių žvejoti JK vandenyse esančiuose žvejybos plotuose.
Protestuotojas prieš „Brexit“ Londone
Protestuotojas prieš „Brexit“ Londone / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Europos Parlamentas sekmadienį nustatė kaip paskutinį terminą, iki kurio galėtų priimti susitarimo tekstą ratifikuoti prieš Britanijos pasitraukimą iš ES bendrosios rinkos po mažiau nei dviejų savaičių.

Tačiau abi Briuselyje vykstančių intensyvių derybų šalys dabar tikisi, kad derybos tęsis ir po naujausio iš visos virtinės praleistų terminų. Abi derybų šalys reikalauja viena kitos nusileisti dėl žūklės.

Be susitarimo Britanijos dalyvavimas Europos projekte baigsis nauju muitų barjeru, kuris padidintų pusę amžiaus trukusios vis glaudesnės politinės ir ekonominės partnerystės nutraukimo šoką.

„Toliau bandome visus įmanomus būdus susitarimui pasiekti, bet be reikšmingo [Europos] Komisijos poslinkio gruodžio 31-ąją pasitrauksime su PPO (Pasaulio prekybos organizacijos) sąlygomis“, – sakė šaltinis britų vyriausybėje.

Tačiau vienas Europos diplomatas naujienų agentūrai AFP buvo sakęs, kad Briuselis pateikė geriausią savo pasiūlymą ir dabar JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kurio dėmesį šiuo metu atitraukia didėjanti koronaviruso krizė šalyje, turi nuspręsti, ar nori susitarimo.

„Tai visai galėtų tęstis per Kalėdas; JK vis dar galvoja, ar nori mokėti kainą už beprecedentes galimybes dalyvauti vidaus rinkoje, – sakė diplomatas. – ES šį savaitgalį aiškiai pasakė, kad nori surasti kompromisą dėl žvejybos. Bet ji nesutiks su ES žvejų... išstūmimu iš verslo. Siauras takas į susitarimą dabar tapo vieninteliu menku takeliu, kuris netrukus pasibaigs.“

Per sunkias derybas stengiamasi pasiekti susitarimą iki gruodžio 31-osios. Jei susitarimo nebus, gali kilti chaosas prie ES ir JK sienų, kur artinantis terminui jau nusidriekė ilgos prekes vežančių sunkvežimių eilės.

Britanija ketina nuo sausio 1 dienos kontroliuoti savo vandenis, bet yra pasirengusi pereinamuoju periodu naujomis sąlygomis įsileisti ES žvejų laivus.

JK derybininkas Davidas Frostas nori, kad Britanija pagal susitarimą, kuris galiotų trejus metus, susigrąžintų daugiau kaip pusę dabar ES turimų žvejybos kvotų.

Europiečiai tvirtina, kad visa JK negali be muitų dalyvauti ES bendrojoje rinkoje, nebent sutiktų susigrąžinti tik ketvirtadalį žvejybos kvotų, o pereinamasis periodas truktų septynerius metus.

„Išduoti“ žvejai

Klausimas labai opus ir Britanijai, ir tokioms ES narėms kaip Prancūzija, Nyderlandai, Belgija ar Danija. Diplomatiniai šaltiniai pripažįsta, kad visas prekybos paketas dėl to galėtų žlugti.

„Negalime priimti susitarimo, pagal kurį negalime kontroliuoti savo pačių įstatymų ar vandenų“, – sakė šaltinis JK vyriausybėje. Jis teigė, kad ES „toliau kelia reikalavimus, nesuderinamus su [britų] nepriklausomybe“.

ES žvejai baiminasi prarasti bet kokias galimybes žvejoti turtinguose JK žvejybos plotuose ir, tuo pačiu, pragyvenimo šaltinį.

„Mus išduoda“, – sakoma Europos žūklės aljanso (EUFA) pareiškime, kuriame ES derybininkas Michelis Barnier raginamas palaikyti žvejus.

Laiko susitarimui pasiekti lieka labai mažai.

Europos Parlamentas pabrėžė, kad terminas, iki kurio jam turi būti pateiktas susitarimas, yra sekmadienio vidurnaktis (pirmadienio 1 val. Lietuvos laiku). Teigiama, kad tik tokiu atveju Europos Parlamentas galėtų jį apsvarstyti ir ratifikuoti iki metų pabaigos.

JK parlamentarai šiuo metu nedirba, bet gali būti per 48 valandas iškviesti ratifikuoti susitarimo.

ES sostinės nėra pripažinusios jokio galutinio termino ir pareigūnai sako, jog galėtų laikinai ratifikuoti susitarimą, kad būtų išvengta „skyrybų“ be susitarimo ekonominio šoko.

Viruso krizė

Kaip svarbu skubiai susitarti, rodo ir ilgos sunkvežimių eilės prie prekiniams traukiniams skirtos jungties tuneliu po Lamanšo sąsiauriu, kurios nusidriekė britų kompanijoms karštligiškai kaupiant atsargas.

JK parlamentarų grupė šeštadienį perspėjo, kad Britanija neįdiegė sudėtingų IT sistemų ir uostų infrastruktūros, reikalingų sklandžiai prekybai su ES užtikrinti.

Padėtį dar labiau komplikuoja koronaviruso epidemija. Pietryčių Anglijoje, kur prasideda tunelis po Lamanšu ir yra keltų uostų, šį savaitgalį vėl buvo paskelbtas griežtas karantinas, nes ten plinta nauja, labiau užkrečiama koronaviruso atmaina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų