Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Grybų sezonas atidarytas (nuotraukos)

Norintys pasmaguriauti grybais gali griebti pintinėles – voveraičių mūsų miškuose yra, nedrąsiai raudonas kepures rodo ir pirmieji raudonikiai. Nemenkai „prigrybauti“ galima ir turguje.
Grybai Kalvarijų turguje
Grybai Kalvarijų turguje / Monikos Volungevičiūtės nuotr.

Prekiaujančių voveraitėmis Vilniaus Kalvarijų turguje šiandien buvo nemažai. Litras šių gėrybių čia vidutiniškai kainuoja šešis litus, o nepatingėjęs paieškoti patrauklesnės kainos litrą voveraičių gali įsigyti ir puse lito pigiau. Kitas galbūt sumokės visu litu brangiau. Pakelėje litrą voveraičių galima nusipirkti už 8 litus.

Pirmosios voveraitės, anot prekeivių, turguje pasirodė prieš keletą savaičių. Tuomet litras „lepeškomis“ dzūkiškai vadinamų grybų kainavo apie 20-30 litų.

Raudonas galvas iš po samanų jau pradeda rodyti ir raudonviršiai, tačiau neįgudęs grybautojas didelio laimikio kol kas dar negali tikėtis. Turguje stalai nuo raudonikių taip pat nelūžta – Kalvarijų prekyvietėje šiais grybais prekiavo tik viena pardavėja. Už nedidelį „retenybės“ kibirėlį ji prašė 15 litų. Nemažą miško gėrybių pintinę iš Pabradės rajono į turgų atvežusi moteris didžiavosi žinanti „auksinę“ raudonikių augimvietę.

Kaip prisimena prekeiviai, pernai vienas baravykas vidutiniškai turguje kainavo apie litą, raudonviršis – apie 80 centų.

Beveik kasdien drauge su tėčiu į Kalvarijų turgų parduoti grybus ir uogas iš Varėnos rajono atvažiuojanti Elžbieta prekiauja ne tik savo surinktomis, bet ir iš grybų supirktuvių nupirktomis voveraitėmis bei mėlynėmis. Litras mėlynųjų miško uogų, kaip ir voveraičių, kainuoja 6 litus.

„Anksčiau grybauti labiau apsimokėdavo. Dabar grybautojų miškuose zuja daug, nemažai tų grybų yra ir turguje. Tačiau kai voveraičių kaina nukris iki 3-4 litų, sumažės ir grybautojų“, - sakė prekeivė. Anot jos, lyginant su praėjusiais metais, voveraičių kaina yra pakilusi. Pernai tokiu metu litras šių gėrybių, kaip prisimena Elžbieta, kainavo apie 4 litus.

Grybų kainos svyravimai dažniausiai priklauso nuo oro: jei labai lietinga, voveraitės šlapios, sunkesnes. Tada kaina krenta.

Kad iš miško grįžtum su nemažu grybų laimikiu, reikia žinoti jų pamėgtas augti vietas. Prekeivė Elžbieta gyrėsi vakar pririnkusi apie 15 litrų voveraičių. „Žaliam“ grybautojui su tokiu laimikiu iš miško grįžti sudėtinga.

Trakų rajone, apie pusšimtį kilometrų nuo Vilniaus gyvenanti Meilė už litrą voveraičių prašė 5 litų su puse, o už litrą miško aviečių – 7 litų su puse. Drauge su dviem vaikais miško gėrybes renkanti moteris šiandien į turgų parduoti atvežė maždaug po 20 litrų voveraičių ir aviečių. Prekiauti, pasak moters, sekasi neblogai, tačiau uogas žmonės perka geriau, negu grybus.

Koks šiemet bus grybų sezonas, prekeiviai nesiryžta prognozuoti. Kol kas voveraičių mūsų miškuose grybautojai prirenka, o kaip bus vėliau – gamtos valioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos