Honkonge respiratorius medikams nupirkęs verslininkas: „Viskas įstrigo muitinėje“

Respiratorius ir kitas apsaugos priemones Honkonge Lietuvos medikams nupirkęs verslininkas sako jų atsiimti negalintis – siuntos Lietuvą pasiekė, tačiau užstrigo muitinėje dėl biurokratinių procedūrų. Muitinės departamentas teigia, kad tokioms prekėms galioja žalias koridorius ir jų išmuitinimas trunka penkias minutes, tiesa, tik tuo atveju, jei jas perka organizacijos ar įmonės. Verslininkas atsisiuntė kaip fizinis asmuo.
Kaukės iliustracija
Kaukės iliustracija / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Prekių tiekimu iš Kinijos užsiimantis verslininkas (pavardė redakcijai žinoma) nusprendė taip pat prisidėti prie rėmimo akcijų ir paprašė draugų Honkonge nupirkti nemažą kiekį respiratorių.

„Pamaniau, kad tai bus mano indėlis Kauno klinikų medikams, kurie dabar taip rizikuoja savo sveikata“, – pasakojo verslininkas. Nors apsaugos priemonių kainos gerokai išaugo, lietuvio bičiuliai už savo pinigus nupirko respiratorių, medicininių kaukių.

Skaitytojo nuotr. /Įsigyti respiratoriai
Skaitytojo nuotr. /Įsigyti respiratoriai

„Kinijoje galima įsigyti šių priemonių, tačiau galimybės jas greitai nupirkti yra labai ribotos, kainos šiuo metu kosminės, o situacija sparčiai kintanti. Be to, visi gamintojai Kinijoje prašo mokėti avansu pilną sumą, o transporto kompanijos sako, kad prekės, keliaujančios tranzitu, tiesiog gali būti perimamos toje šalyje – dabar visiems labai trūksta šių priemonių“, – pasakojo verslininkas.

Prasidėjo susirašinėjimai su muitine

Bičiuliai įsigytas prekes išsiuntė skirtingomis siuntomis – paštu, per kurjerius. „Pirma siunta iš Honkongo atvyko stebėtinai greitai – per 5 dienas, tačiau tada prasidėjo tikrasis išbandymas ir susirašinėjimai su muitinės deklarantais“, – pasakojo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Muitinės departamente pristatytas muitinės mobiliųjų grupių automobilis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Muitinės departamente pristatytas muitinės mobiliųjų grupių automobilis

Pagal galiojančią tvarką, prekių siuntėjas privalo pateikti sąskaitą ir siuntimo kvitą. Nuo prekių vertės verslininkas dar turės sumokėti PVM ir muitą.

„Keista, kad šios būtinos prekės vis dar yra apmuitinamos Lietuvoje. Tačiau to dar negana. Kurjeriai dabar prašo pateikti įrodymus, kur prekės pirktos, pateikti užsakymo kopiją, kurioje matytųsi transporto išlaidos. Didžioji dalis iš Kinijos gautų siuntų būna „dovanos“ ir neteisingomis vertėmis, todėl muitinė prašo tikrų prekės vertės dokumentų“, – teigė pašnekovas.

Dalies duomenų muitinei jis pateikti negalėjo, nes pirktos prekės ne iš internetinės parduotuvės. „Todėl respiratoriai šiuo metu yra užkonservuoti ir kada juos galėsiu nuvežti laukiantiems gydytojams visiškai neaišku. Gautas kaukes ketinau perduoti Kauno klinikų gydytojams, kuriems dabar poreikis yra didžiausias“, – teigė verslininkas. Jis užtikrino, kad prekės į Lietuvą atgabentos tikrai ne pardavimui.

Stebisi, kad dar taikomi muitai

Pasak jo, net Kinija, užėjus pandemijai, panašioms prekėms panaikino importo muitą. Todėl jis stebisi, kad Lietuva nesupaprastina procedūrų. „Muitinei negalėčiau priekaištauti – jie matyt dirba pagal galiojančią tvarką. Tačiau ar valstybė neturėtų nuimti bet kokius barjerus tokių prekių importui? Juk dabar jau net ne kaina svarbu, o kur jų gauti“, – samprotavo verslininkas.

MKT nuotr./Pašto siuntos
MKT nuotr./Pašto siuntos

Jo duomenimis, medžiaginėms kaukėms dabar galioja 6,3 proc. muito mokestis, respiratoriams taikomas 1,7 proc. bei dar sumokama 21 proc. PVM nuo pirkimo sumos su siuntimo kaina.

„Visiems, kurie planuoja įsigyti šias prekes, rekomenduoju sprendimus priimti labai greitai, nes ateityje bus tik dar sunkiau ir brangiau“, – perspėjo verslininkas.

Sako, kad trunka penkias minutes

Muitinės departamentas neigia, kad tokios prekės užstringa muitinės sandėliuose. Departamento atstovas Vitas Volungevičius informavo, kad prekėms, vežamoms iš trečiųjų šalių, nuo karantino Lietuvoje paskelbimo muitinė taiko „Žaliąjį koridorių“.

„Žaliajame koridoriuje prekių išmuitinimas trunka ne ilgiau kaip 5 minutes. Taip pat nuo karantino paskelbimo dienos šioms prekėms nereikalauja prekės Atitikties sertifikatų, kurie būtini kitais atvejais, ir jie susiję su prekės sauga (vadinamieji CE sertifikatai)“, – tvirtino jis.

Muitinės departamentas gauna klausimų iš įmonių dėl asmens apsaugos prekių, skirtų labdarai, apmokestinimo ir apie tai esą kiekvienas yra informuojamas.

„Įprastais atvejais (kai nepaskelbta ekstremali situacija), jeigu prekes nupirko įmonė (pelno siekianti, neturinti paramos gavėjo statuso) ir pati importuoja, o po to numato padovanoti sveikatos priežiūros įstaigoms, importo muito ir PVM lengvatų nenumatyta“, – skelbia departamentas.

Tačiau 15min kalbintas verslininkas ėjo kitu keliu – gavo prekes kaip fizinis asmuo, o siuntėjai – taip pat fiziniai asmenys, pirkę prekes įprastoje parduotuvėje.

Muitus dar tik ketina įšaldyti

Šiuo metu tokioms prekėms vis dar taikomi muitai, kurie nustatyti ES bendruoju muitų tarifu, tačiau, muitinės žiniomis, numatoma artimiausiu metu už tokias prekes suspenduoti (jų netaikyti) muitus ES mastu. Šį sprendimą turi priimti Europos Komisija.

Pasak V.Volungevičuaus, muito lengvatas nustato Europos Sąjungos teisės aktai, pati valstybė narė savarankiškai neturi daug galimybių nustatyti daugiau muito lengvatų nei nustatyta Europos Sąjungos teisės aktais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitas Volungevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitas Volungevičius

Importo PVM neapmokestinamos paramos gavėjų importuojamos prekės, įvežamos neatlygintinai pagalbai teikti įvykus ekstremaliajai situacijai, įskaitant ekstremalios situacijos likviduotojų reikmėms skirtas prekes.

Šios prekės importo PVM neapmokestinamos tik tuo atveju, kai yra priimtas Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo nustatyta tvarka sprendimas dėl ekstremalios situacijos paskelbimo.

Pagal šią nuostatą, tokios prekės gali būti neapmokestinamos PVM, jei jas importuoja paramos gavėjo statusą turinti įmonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų