Jei reikės, tikina Birutė, ji pasieks ir Strasbūrą, nes jei nebūtų dalyvavusi II pakopos pensijų kaupime, senatvės išmoka būtų maždaug šimtu eurų didesnė.
O ekonomistas Romas Lazutka sako, kad tiesesnis kelias būtų ne į teismus, bet pas politikus – tokia buvo jų valia.
Teisininkė Aušrinė Onaitienė teigia, kad Birutės atvejis – išskirtinis kitkuo. Su pensijos suma nesutinkanti moteris pati ėmė gilintis į pensijų skaičiavimo metodiką ir įstatymus, kai tuo tarpu dauguma žmonių to nedaro.
Specialistas nepažvelgė į bylą
Vilniuje gyvenančios Birutės darbo stažas – 40 metų. Moteris turėjo gerą darbą, orų atlygį. 2004 metais ji ėmė kaupti papildomai pensijai II pakopos pensijų fonduose, o kiek vėliau toks kaupimas jau buvo privalomas.
Į pensiją praėjusių metų rudenį išėjo ir Birutės kolegė. Labiausiai Birutę nustebino faktas, kad jų abiejų pensija – panaši, nors kolegės darbo stažas yra trumpesnis. Skiriasi ir apskaitos taškai, pagal kuriuos skaičiuojama pensija. Birutė panoro sužinoti, kodėl, o tuomet ir prasidėjo vilnietės bandymai išsiaiškinti su „Sodra“. Galiausiai pagalbos kreipėsi į teisininkus.
„Kai nuėjau į „Sodrą“, mane priėmęs vaikinas net bylos neatvertė. Sako: jums viskas apskaičiuota teisingai, ko jūs čia ieškot? Anot jo, skaičiuoja kompiuteris, ne žmogus“, – pasakojo Birutė, tikėdama, kad tai – klaida, nes apsirikti gali ir kompiuteris.
Tuo, anot moters, pokalbis ir baigėsi, o specialistas net nepažvelgė į moters bylą: „Aš nežinau, kaip galima taip sakyti, net neatsivertus bylos.“
Galvoja, kad įsivėlė klaida
Tačiau atkakli moteris nenuleido rankų ir atsakymų į ją dominančius klausimus ieškojo toliau. Informaciją „Sodra“ pateikė formalią, tokią, kaip ir visiems: paskaičiuota – tiek, už stažą – tiek, o už apskaitos vienetus – tiek. Tačiau svarbiausio atsakymo – kodėl ir kaip – nebuvo, o susigaudyti „Sodros“ formulėse ir skaičiavimuose nėra taip paprasta.
„Niekas neaprašyta, tik parašyta, kokia pensija priklauso, kiek stažo, kiek už apskaitos vienetus. Tačiau tokią informaciją, kaip skaičiuojama pensija, aš galiu rasti ir spaudoje. Dar buvo prierašas, kad jei nesutinku su apskaičiuota pensija, galiu kreiptis į administracinį teismą“, – pasakojo vilnietė.
Moteris taip ir padarė, tačiau teismas jos skundo nepriėmė, nurodęs, kad moteris neišnaudojo visų galimybių. Kas tai yra – Birutė nesuprato. Ji kreipėsi į teisininkus ir šiuo metu teismui dokumentai ruošiami iš naujo.