„Tikrai nepuošia mūsų valstybės, kai režimui artimi žmonės turi kokius nors buvimo legalius dokumentus ir gali tais dokumentais naudotis apeinant tarptautines sankcijas, tai tikrai manau, kad šitą klausimą reikia išspręsti ir jeigu bus reikalingos įstatymo pataisos, tai jos ir bus inicijuotos“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė I. Šimonytė.
Neatimant pilietybės kilmės pagrindu, galima diskutuoti apie kitus galimus būdus ir tam būtinus teisės aktų pakeitimus, sako I. Šimonytė.
„Matyt, kad reikia diskutuoti apie tai, ar įstatymai turėtų būti keičiami. (...) Paprastai tokiais atvejais žmonės turi ne vieną pilietybę net ir kilmės pagrindu kada yra ją įgiję ir kalbėti apie netekimo pagrindus, matyt, kad taip pat galėtume Seime, bet, aišku, tam reikėtų įstatymų pakeitimų“, – sakė I. Šimonytė.
Ji sako, kad kad iki Rusijos įsiveržimo į Ukrainą daug Kremliui artimų žmonių įgijo dokumentus, leidžiančius gyventi Europos Sąjungos valstybėse bei atvirai reiškia paramą Rusijos vadovybei, o tai yra problema.
„Reikia atkreipti dėmesį, kad per tą laikotarpį iki plataus masto invazijos ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai Europos Sąjungoje yra išduota gausybė laikinų leidimų gyventi ar, sakykime, net kažkokių pilietybės dokumentų žmonėms, kurie ne visada yra demokratinių pažiūrų ir puikiai matote, kad kai kuriose Vakarų valstybėse yra ištisos diasporos išeivių iš Rusijos Federacijos, kurie atvirai palaiko Kremlių ir atvirai palaiko Putiną (Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ––BNS) ir tai yra problema“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, jog situacija atskleidžia poreikį peržiūrėti įstatymuose likusias spragas, kas, kaip tikisi, ir bus padaryta.
„Matyt spragų yra, nes, kaip suprantu, mes kalbame apie pasus, išduotus prieš daug metų ir, žinoma, gerokai iki pilno masto karo pradžios, galbūt netgi dar anksčiau, – žurnalistams Seime sakė ji. – Tai yra poreikis peržiūrėti įstatymus, kaip suprantu, Vidaus reikalų ministerija jau rengia kažkokius pakeitimus ir tikrai kai jie bus Seime, juos svarstysime.“
Migracijos departamentas patvirtino, kad pilietybė dviem R. Abramovičiaus vaikams suteikta dar prieš Rusijos invaziją į Ukrainą, o pats R. Abramovičius Lietuvos pilietybės neturi.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė trečiadienį pranešė apie rengiamus teisės aktus, leisiančius naikinti Lietuvos pilietybę motyvuojant grėsme nacionaliniam saugumui ir tiems asmenims, kurie pasą įgijo kilmės pagrindu.
Šią informaciją paviešinęs prie Tarptautinio tyrimo prisidėjęs tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ trečiadienį paskelbė, kad Lietuvos pasą turintys R. Abramovičiaus vaikai Anna ir Arkadijus galimai prisidėjo padedant tėvui apeiti tarptautines sankcijas.