Į skandalingą istoriją įvelta kredito unija skaičiuoja paskutines dienas

Kredito unija Centro taupomoji kasa, kuri pernai figūravo skandalingos istorijos apie prekybą poveikiu epicentre, šiuo metu skaičiuoja paskutines dienas. Auditoriai įvertino, kad unijos nuosavas kapitalas yra neigiamas, o Lietuvos bankas ruošia poveikio priemones.
Kredito unijos Centro taupomoji kasa internetinė svetainė
Kredito unijos Centro taupomoji kasa internetinė svetainė / 15min nuotr.

Centro taupomosios kasos veikla jau ir šiuo metu yra apribota – nuo 2015 m. birželio uždrausta priimti indėlius, o nuo 2016 m. rugpjūčio unijai uždrausta ir sudaryti skolinimo sandorius su asocijuotais nariais, kurių sandorių apimtis su unija viršija 30 tūkst. eurų.

„Kredito unijos veikla pastaraisiais metais traukėsi. Per 2016 m. turtas sumažėjo 37 proc. Gyventojų indėliai sumažėjo 33 proc. Kredito unijos vykdyta skolinimo veikla buvo ribota – paskolų portfelis per metus sumažėjo 27 proc. ir sudarė nedidelę turto dalį – 33 proc. Didžioji turto dalis buvo laikoma lėšų bankuose pavidalu – 64 proc.“, – teigia Lietuvos banko Riziką ribojančios priežiūros departamento direktorė Renata Bagdonienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos bankas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos bankas

Anot jos, unija neįvykdė duoto nurodymo iki 2017 m. kovo 31 d. užtikrinti kapitalo pakankamumo ir didžiausios paskolos vienam skolininkui normatyvų.

„Atsižvelgiant į tai, kredito unijai bus taikomos Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatyme numatytos poveikio priemonės. Dėl jų bus sprendžiama gavus paaiškinimus iš unijos“, – 15min teigia R.Bagdonienė, tačiau konkrečių priemonių nedetalizavo.

Neviešina finansinių duomenų

į 15min kreipėsi skaitytojas, kurio prašymas Centro taupomojoje kasoje pateikti finansinę ataskaitą liko neišgirstas.

„Kovo pabaigoje buvo kreiptasi į kredito uniją, esančią Rožių al. 2, Vilnius, su prašymu susipažinti su neseniai atlikto audito ataskaita už 2016 metus, tačiau darbuotoja, šiek tiek sutrikusi, nuėjo paklausti, ką daryti. Darbuotoja grįžusi po kelių minučių nepateikė audito išvados ir pareiškė, kad aš neturiu teisės su išvada susipažinti, tačiau pateikė jos santrauką“, – teigia skaitytojas.

Anot jo, pateikta audito išvada šokiravo.

„Tai, ką išvydau audito santraukoje, šiek tiek šokiravo ir sukėlė papildomų klausimų, kurių paprasta darbuotoja negalėjo atsakyti, o iš administracijos niekas nepasirodė, tai sukėlė keistą jausmą dėl esamos situacijos. Unijos nuostoliai pernai siekė 1,45 mln. eurų, o kapitalas neigiamas, kas reiškia, kad kredito unija – nemoki“, – teigė skaitytojas.

Jis rūpinosi, kodėl Lietuvos banko priežiūros tarnyba nesiima veiksmų dėl esamos kredito unijos finansinės būklės, anot jo, unijai turėtų būti skelbiamas bankrotas ir kaip įmanoma greičiau apsaugoti indėlininkų interesai.

Šiuo metu unijos Centro taupomoji kasa interneto svetainėje finansinė ataskaita yra pateikiama ir su ja klientai gali susipažinti.

Auditoriai, vertinę unijos turtą, pateikė sąlyginę nuomonę, kad turtas yra pernelyg išpūstas ir tą įvertinus nuosavas unijos kapitalas taptų neigiamas. Balanse unijos turtą 2016 m. pabaigoje jie įvertino 18,8 mln. eurų, o nuosavas kapitalas vertintas vos 338 tūkst. eurų.

Lietuvos bankas reikalauja, kad kapitalo pakankamumas būtų ne mažiau nei 13 proc.

Rekomenduoja aktyviau dalyvauti valdyme

Lietuvos banko atstovė, paprašyta pateikti rekomendacijų unijos klientams, pažymėjo, kad unijų nariai turėtų aktyviau dalyvauti valdyme.

„Pagal kredito unijų veiklos principą – kiekvienas indėlininkas ar paskolos turėtojas yra ir unijos dalininkas. Nes tiek norint padėti indėlį, tiek ir gauti paskolą, pirmiausia tampama kredito unijos nariu, įsigyjant pagrindinį pajų.

123RF.com nuotr./Tuščios kišenės
123RF.com nuotr./Tuščios kišenės

Kredito unijos nariai turėtų būti suinteresuoti ne tik iš kredito unijos gaunama asmenine nauda, tačiau turėtų pasinaudoti teise dalyvauti kredito unijos valdyme – aktyviai dalyvauti visuotiniuose narių susirinkimuose, kuriuose svarstomi kredito unijos veiklos rezultatai, renkami valdymo organai ir sprendžiami kiti kredito unijai svarbūs klausimai“, – aiškino R.Bagdonienė.

Ji taip pat priminė, kad kreditų unijų nariai unijų finansinę būklę gali pasitikrinti kas ketvirtį Lietuvos banko interneto svetainėje.

Skandalinga praeitis

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pernai kovą sulaikė vilnietį Valdemarą Aleksiuką, kuris iš kredito unijos Centro taupomoji kasa reikalavo 50 tūkst. eurų kyšio, girdamasis pažintimi su Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovu Vytautu Valvoniu ir tenisininku Andriumi Labunsku ir žadėdamas sutvarkyti visas problemas. Tuometis unijos vadovas, buvęs Lietuvos banko vadovas Kazys Ratkevičius, „Lietuvos rytui“ yra teigęs, kad praėjusių metų pabaigoje susitikęs su V.Valvoniu, kalbėjo apie Centro taupomosios kasos ateitį.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vytautas Valvonis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vytautas Valvonis

Istorija virto skandalinga, kai „Lietuvos ryto“ dienraštyje, naujienų portale ir televizijoje pernai pavasarį kaip realus faktas buvo pateikiami tikrovės neatitinkantys teiginiai apie neva vykusius Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovo V.Valvonio pokalbius su A.Labunsku, kuris galimai dalyvavo Centro taupomosios kasos reketavimo schemoje, rašyta apie kyšio „dalybas“.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas byloje dėl prekybos poveikiu nerado jokių V.Valvonio pokalbių įrašų, kurių tariamos išklotinės buvo skelbtos „Lietuvos ryto“ grupės žiniasklaidos priemonėse. Nepateikta ir kitų įrodymų, kad tokie pokalbiai egzistavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų