Jeigu iki liepos 15-osios Ignalinos jėgainės administracija formaliai nesusitars su Vokietijos bendrovių „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumu, kaip išspręsti elektrinei tiekiamų panaudoto branduolinių konteinerių tinkamumo problemą, IAE uždarymo projekto finansavimas tarptautinių donorų lėšomis gali būti sustabdytas – tokį Europos Komisijos (EK) pareigūnų pareiškimą Lietuvos atstovai išgirdo neseniai Londone įvykusioje Tarptautinio IAE uždarymo paramos fondo asamblėjoje, penktadienį rašo „Verslo žinios“.
EK Energetikos generalinio direktorato branduolinės energetikos departamento vadovas Peteris Farossas pareiškė, kad IAE nesugebant susitarti su laikinosios panaudoto branduolinio kuro saugyklos (B1) statybos rangovais, kaip išspręsti konteinerių ir krano tinkamumo klausimus, taip pat nesusitariant dėl panaudoto kuro charakteristikų, netenka prasmės tolesnis IAE uždarymo projektų įgyvendinimas, taip pat ir kietųjų branduolinių atliekų perdirbimo ir saugojimo komplekso (B2/3/4) statyba.
Vienas su IAE reikalais susipažinęs ekspertas siūlė į tokius EK pareigūnų pareiškimus reaguoti ramiau.
„Ne Farossas ir juo labiau nėjo pavaldiniai sprendžia, kada finansuoti IAE uždarymą, o kada stabdyti ar nutraukti, – tai politinio lygio klausimas, o tokių “paskutinių liepos penkioliktųjų„ šiame projekte jau buvo ne viena“, – „Verslo žinioms“ sakė ekspertas. Anot jo, esą tarptautinis IAE uždarymo paramos fondas yra „mirusi struktūra, kurią seniai reikėjo paleisti“.
IAE teigia, kad GNS konsorciumo pagaminti 150 konteinerių, iš kurių 4 jau atvežti į Visaginą, neatitinka techninių projekto sąlygų, neturi reikalingų naudojimo sertifikatų.
Praėjusiųjų metų pabaigoje IAE ir Energetikos ministerija sutiko padengti susidariusį kietųjų branduolinių atliekų perdirbimo ir saugojimo komplekso finansavimo deficitą, siekusį 78 mln. eurų.