Į 15min kreipėsi skaitytojas Evaldas iš Kauno, pasipiktinęs, kad metų pradžioje neveikė SPIS sistema, tačiau jai pradėjus veikti iš esmės niekas nepasikeitė – sistema tik padalino prašymus savivaldybėms.
O savivaldybes prašymų lavina užklupo nepasirengusias – jų nespėjama apdoroti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) ramina, kad net jei ir išmokos vėluotų, jos vis tiek sąskaitas pasieks.
„Pats asmeniškai susidūriau su šiuo absurdu. Pats esu registravęsis minėtoje sistemoje dėl pinigų vaikui. Negana to, kad sistema pastoviai lūžinėjo. Praėjus daugiau nei mėnesiui, pasirodo, mano bei daugelio kitų prašymai net nepradėti nagrinėti“, – piktinosi Evaldas.
Tuo tarpu papildomas neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), kuris buvo taikomas tėvams, nuo sausio panaikintas, dėl to tėvai gauna mažesnius atlyginimus.
15min skaitytojas neslėpė nuostabos, kad Socialinės paramos šeimai informacinė sistema (SPIS), kurios palaikymui jau išleista per 7 mln. eurų, tik surenka duomenis ir juos perduoda savivaldybėms.
„Kadangi aš kaunietis, pasiskambinau į savo miesto savivaldybę ir ten paaiškino: kadangi per dieną jie fiksuoja apie 2000 prašymų, tai šiomis dienomis jie išnagrinėjo tik iki sausio 9 d. gautus prašymus! Sakau, kada aš gausiu pinigus – sako gal vasarį, o gal kovą. Tai ką aš matau šioje situacijoje. Sumokėta 7 mln. Eur už sistemą, kuri tik surenka duomenis, kurie perduodami savivaldybėms, o jos neturi žmogiškų išteklių apdoroti tą informaciją. Naudojamasi mūsų visų pinigais kaip beprocentine paskola“, – pykčio neslėpė Evaldas.
Užsivertusios visos savivaldybės
15min paprašė keliolikos savivaldybių informacijos, kaip joms sekasi tvarkytis su prašymais dėl vaiko pinigų. Gauti rezultatai iš tiesų pribloškia – gyventojų prašymais užverstos visos savivaldybės, ir kai kur gyventojams išmokų tikrai teks palūkėti.
Kauno miesto savivaldybei per sausį prašymus pateikė 19 363 gyventojai, iš jų iki dabar išnagrinėti 8000 prašymų. Ir tai dar vienas geresnių rodiklių.
„Didžioji dalis prašymų yra pateikti elektroniniu būdu per socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt. Dėl sistemos trikdžių, elektroniniu būdu pateiktus prašymus, Socialinės paramos skyriaus specialistai galėjo pradėti nagrinėti tik nuo sausio 15 d.“, – sako savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė.
Ji patikina, kad specialistai per dieną spėja apdoroti maždaug po 350 išmokų vaikams prašymų, ir šiuo metu dar nevėluojama – pagal išmokų vaikams įstatymą sprendimas dėl išmokos vaikui skyrimo turi būti priimtas ir išmoka išmokėta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo ir dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos.
„Dedamos visos pastangos, kad vaiko pinigai Kauno miesto gyventojus pasiektų laiku. Įvertinus tai, kad besikreipiančių skaičius yra labai didelis, ateityje išlieka rizika, kad sprendimai nebus priimti laiku, todėl bus formuojami tarpiniai mokėjimai. Pirmąsias išmokas vasario mėnesį jau gaus 7 190 šeimų už 11 843 vaikus“, – sako A.Sudžiuvienė.
Vilniaus miesto savivaldybė per sausį gavo 34 tūkstančius prašymų, iš jų išnagrinėtas – kas penktas (apie 6 tūkst.).
„Darbuotojai dirba padidintu krūviu, kad prašymai būtų kuo greičiau išnagrinėti ir paskirtos išmokos pasiektų jų gavėjus. Dėl sutrikusios sistemų, kurioje įvedami, tvirtinami ir apskaitomi visi su išmokų teikimu susiję duomenys, veiklos (iki 2018-01-15 sistemos neveikė), prašymų išmokai vaikui gauti procesas truputį nusitęsė“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės laikinoji Socialinių išmokų skyriaus vedėja Dalia Filipavičiūtė, pažymėjusi, kad per dieną išnagrinėjama 500 prašymų.
Nežino, kada baigs
Panevėžio miesto savivaldybė sausį gavo 2215 prašymų išmokai vaikui gauti. Išnagrinėti 345 prašymai.
„Kadangi sausio pradžioje SADM vykdė „Paramos“ programinius pokyčius ir buvo sutrikęs SPIS darbas, prašymų nagrinėjimą pradėjome sausio 15 dieną. Sausį kasdien išnagrinėjome vidutiniškai 20 prašymų. Šiuo metu nagrinėjame po sausio 8 dienos gautus prašymus. Tiksliai nurodyti, kada baigsime visus nagrinėti, negalime – kasdien sulaukiame po 60-70 naujų prašymų“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė.
Klaipėdoje situacija dar prastesnė – miesto savivaldybė yra gavusi apie 8200 elektroninių prašymų, iš jų išnagrinėti 1300.
„Per dieną yra išnagrinėjama apie 90-100 elektroninių prašymų. Atsakyti, kada bus baigti išnagrinėti visi prašymai, nėra galimybės, dedamos visos Skyriaus darbuotojų pastangos, kad prašymai būtų išnagrinėti kuo greičiau“, – sako Klaipėdos miesto savivaldybės Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Rima Beinoravičienė ir nepaguodė – dabar nagrinėjami tik sausio 9 d. prašymai.
Šiaulių mieste gauti 5987 prašymai išmokai vaikui gauti, iš jų 1585 yra priimti ir paruošti išmokos išmokėjimui.
Vilniaus rajono savivaldybė informavo gavusi 7300 prašymų, iš jų 4600 dar laukia eilėje neapdoroti. Išmokas vaikams pagal išnagrinėtus prašymus čia bus išmokamos vasario 25 d.
Mažesni rajonai tvarkosi sparčiau
Panašu, kad gyventojų skaičius rajone lemia, kaip greitai visi prašymai bus apdoroti. Mat mažesnės savivaldybės tvarkosi kiek sparčiau.
Pavyzdžiui, jau Utenoje iš gautų 1372 prašymų yra išnagrinėti 1116 vnt., ir išmokos paskirtos 2166 vaikams – vienas prašymas dažnai teikiamas už kelis vaikus. Tiesa, šiuo metu čia nagrinėjami sausio 14 d. prašymai.
Širvintų r. savivaldybė informavo, kad yra apdorojusi iki sausio 25 dienos gautus prašymus ir skyrusi pinigus 1481 vaikui.
Joniškis skelbiasi išnagrinėjęs 70 proc. prašymų iš sausį gautų 1750 vienetų, šiuo metu nagrinėjami po sausio 20 d. gauti prašymai.
Marijampolės savivaldybė skaičiuoja gavusi apie 3000 prašymų, o iš jų apdoroti – 836.
Susirgo gripu – nėra kam prašymų nagrinėti
„Per vieną darbo dieną išnagrinėjama apie 80 prašymų išmokai vaikui gauti. Išmokų specialistės priima ir nagrinėja įvairių rūšių paramai gauti prašymus. Darbą šiuo laikotarpiu apsunkino ir tai, kad dalis specialistų turėjo nedarbingumo pažymėjimus dėl ligos, dėl gripo protrūkio“, – sako Utenos r. savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Lukoševičienė.
O prašymus išnagrinėti ir išmokas išmokėti įstatymas nurodė per vieną mėnesį. R.Lukoševičienė patikino, kad pagal apdorotus prašymus vaiko pinigai už sausį jau bus išmokėti artimiausiomis dienomis.
Joniškio vaikų tėvai už sausį išmokas gaus vasario 10-25 dienomis, o likusi dalis kovo 10-25 dienomis. Širvintų – vasario 15 d.
Šiaulių m. savivaldybė netgi ketina pavedimus vykdyti kas savaitę.
„Vasario 9 d. bus pervedami išmokos vaikui pinigai už 2018 m. sausio mėnesį, kuriuos gaus 3511 vaikų. Toliau mokėjimus planuojama vykdyti kas savaitę“, – informavo Šiaulių m. savivaldybės atstovė.
Ministerija: dalis gali persikelti į kitą mėnesį
SADM Piniginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Tumienė pakartojo, kad savivaldybės turėtų sprendimus dėl išmokos vaikui skyrimo priimti ir pinigus išmokėti ne vėliau kaip per mėnesį.
Anot jos, paprastai išmokų vėliausia data – einamojo mėnesio 25 diena už praėjusį mėnesį.
„Tačiau tais atvejais, kai prašymas skirti išmoką vaikui buvo pateiktas paskutinėmis mėnesio dienomis ir sprendimas priimtas laikantis įstatymo nustatytų terminų, t.y. per 30 dienų, gali būti, kad išmokos vaikui mokėjimas už praėjusius mėnesius persikels į sekantį mėnesį. Tokiu atveju išmoka vaikui bus išmokėta už du praėjusius mėnesius“, – sako K.Tumienė.
Ji patikina, kad pinigų tėvai nepraras – net jei ir būtų kokie vėlavimai, išmokos bus mokamos už praėjusius 12 mėnesių.
„Net jeigu tėvai kreiptųsi ir 2018 m. lapkričio mėn., išmoka bus išmokėta nuo 2018 m. sausio 1 d. Vadinasi, nėra būtinybės skubėti ir teikti prašymą išmokai vaikui gauti“, – sako K.Tumienė.
Ministerijos žiniomis, savivaldybių specialistai imasi visų įmanomų priemonių, kad išmokos būtų išmokamos kuo skubiau.
„Todėl norime nuraminti gyventojus, kad išmoką vaikui gaus visi asmenys, auginantys vaikus ir ji bus išmokėta už visą laikotarpį nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos“, – sako SADM atstovė.