Įteisinti prievolę ketinama kartu su naujo Darbo kodekso priėmimu. Prievolė esą leistų darbuotojui ne aklai derėtis dėl pinigų su darbdaviu.
„Pusės turi žinoti, apie ką šnekama. Kai yra visiškai įslaptintas atlyginimas, tai neaišku, dėl ko galima derėtis. Aišku, tai negali būt personifikuotas atlyginimas, nes tai yra draudžiama mūsų įstatymuose, būtų neteisinga. Bet dabar kalbame apie nuasmenintų atlyginimų informaciją, tai tas, manau, yra visiškai normalu“, – pokyčių naudą įžvelgia Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Rimantas Dagys.
Verslo teigimu, naujas įpareigojimas tebūtų niekam naudos neduodantis papildomas darbas.
Kokios įmonės turės viešinti atlyginimų vidurkį, kol kas neaišku. Iš pradžių siūlyta, kad tos įmonės, kuriose dirba daugiau nei 3 žmonės, tačiau dabar apsistota ties tomis, kuriose – daugiau nei 20 darbuotojų. Galutinai nuspręsti tikriausiai teks Vyriausybei.
Verslo teigimu, naujas įpareigojimas tebūtų niekam naudos neduodantis papildomas darbas.
„Lietuva yra maža šalis, darbo rinka irgi sekli, tad daugmaž visi viską žino. Jeigu nedarysi, reikia numatyti kažkokią administracinę atsakomybę, sankcijas skirti, vėl kažkam reikia tai sekti. Nebus sankcijų, tai niekas ir nedarys“, – teigia Žaislų ir suvenyrų asociacijos vadovas Aldas Kikutis.
„Šitas skaičius nieko nesako be konteksto. Už tai, kad vidurkis labai priklausys net ne tiek nuo mokėjimo atlyginimų, kiek nuo struktūros įmonės. Pas ką yra daugiau darbininkų, pas ką yra daugiau personalo, kuris mažiau apmokamas, to vidurkis automatiškai bus mažesnis“, – sako „Rhenus Svoris“ generalinis direktorius Arūnas Bertašius.
Anot verslo, jeigu valdžia mano, kad algų vidurkio viešinimas yra svarbus visuomenei, viešins jį – ant sienų įmonėje, ant stulpų mieste ar kitur, kur tik bus liepta. Tik tokiu atveju esą logiškiau būtų skelbti ne vidurkį, o algų medianą. Arba vidurkį, bet ne bendrą, o atskirai konkrečių pareigybių.
Smulkieji sako, jei prievolė galios ir visai mažoms įmonėms, tai tokiu atveju valdžia turėtų numatyti ir tai, kaip atlyginti įmonių buhalteriams už padidėjusį darbo krūvį.