Tuo tarpu rekordinis praėjusiais metais užfiksuotas įmonių bankrotų skaičius, manoma, toks pat liks ir šiemet, trečiadienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Pasak advokatų kontoros „Balčiūnas ir Grajauskas“ partnerio Gintaro Balčiūno, pataisomis siekiama liberalizuoti įmonių restruktūrizavimo bylų iškėlimo procesą. Be to, sumažinama didelių kreditorių bei tų kreditorių, kurie turi įkeitimu ar hipoteka užtikrintus kreditorinius reikalavimus – tai dažniausiai būna bankai, – įtaka ir padidinamos kitų kreditorių teisės.
Nacionalinės bankroto administratorių asociacijos valdybos narys Alvydas Mogenis prognozuoja, kad pagerės restruktūrizavimo bylos iškėlimo sąlygos, kadangi nereikalaujama pagrindinių kreditorių, dažniausiai – bankų, pritarimo.
„Galima greičiau iškelti bylą – turint restruktūrizavimo plano apmatus ir pritariant akcininkams, įmonės vadovas gali nešti į teismą pareiškimą dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo“, – aiškino A.Mogenis. Pasak jo, iškėlus restruktūrizavimo bylą, įmonė, nors ir laikinai, apsaugojama nuo kreditorių puolimo – turtas areštuojamas, taigi kreditoriai negali jo išieškoti.
Prognozuojama, kad restruktūrizavimo galimybe naudosis daugiau įmonių – tam, kad apsisaugotų nuo bankroto, nors ir laikinai. „Vis dėlto įmonei einant restruktūrizavimo keliu, skolas kreditoriams vis tiek reikės grąžinti per tam tikrą terminą, o bankroto atveju skolos panaikinamos, trečios eilės kreditoriams pinigų dažniausiai nelieka“, – skirtumus įvardija A.Mogenis.
Jis nemano, kad restruktūrizavimo sąlygų sušvelninimas turės įtakos rekordiniams bankrotų rodikliams šalyje – Statistikos departamento duomenimis, 2009 metais bankroto procesas buvo pradėtas 1 843 įmonėse, 92,6 proc. daugiau nei 2008-aisiais.
G.Balčiūnas pastebi, kad procesas, kuomet vis daugiau įmonių ir jų kreditorių pradėjo rinktis restruktūrizavimo, o ne bankroto kelią, prasidėjo jau praėjusiais metais, tai įrodo didėjantis restruktūrizuojamų įmonių skaičius.