„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Indėlio sertifikatams „Snoro“ byloje taikoma draudimo apsauga, obligacijoms – ne

Antradienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl banko „Snoras“ indėlininkų sutarčių ir jų draudimo, konstatavo, kad indėlio sertifikatams turi būti taikoma draudimo apsauga, o obligacijų savininkams draudimo apsaugos taikymui pagrindai nėra nustatyti.
„Snoras“
„Snoras“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Bylą nagrinėjusi išplėstinė Civilinių bylų skyriaus 7 teisėjų kolegija, atsižvelgdama į ES Teisingumo Teismo prejudiciniame sprendime pateiktus išaiškinimus, kad vertybinio popieriaus perleidžiamumas yra esminis jį apibūdinantis bruožas tam, kad būtų galima taikyti Indėlių direktyvos leidžiamą išimtį ir netaikyti indėlių draudimo apsaugos, sprendė, jog nagrinėjamu atveju indėlio sertifikatų turėtojai neturėjo galimybės be banko žinios ir sutikimo perleisti šiuos produktus tretiesiems asmenims, prekyba reguliuojamoje rinkoje jais nebuvo organizuojama.

Indėlio sertifikatams taikoma draudimo apsauga nesiskiria nuo indėliams taikytinos apsaugos, konstatavo teismas.

Teismo vertinimu, tokie apribojimai panaikina indėlio, kaip banko sąskaitoje esančio lėšų likučio, ir indėlio sertifikato skirtumą tiek Indėlių direktyvos, tiek ir jos nuostatas įgyvendinančių IĮIDĮ nuostatų prasme, todėl indėlio sertifikatams taikoma draudimo apsauga nesiskiria nuo indėliams taikytinos apsaugos, t. y. indėlio sertifikatui turi būti taikoma indėlių direktyvoje nustatyta garantijų sistema. Dėl šių priežasčių buvo konstatuota, kad indėlio sertifikatą įsigijęs ieškovas turi teisę į draudimo sumą, lygią draudžiamojo įvykio dieną buvusiai banke, tačiau ne didesnę kaip 100 000 eurų. 

Pasisakydamas dėl obligacijų Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad nagrinėjamoje byloje jų turėtojas nuostolių patyrė dėl nepasiteisinusios investicinės rizikos – emitento bankroto, o tai, atsižvelgiant į Investuotojų direktyvos tikslus ir taikymo sąlygas, nelaikytina draudžiama rizika, , todėl Investuotojų direktyvoje nustatyta draudimo apsauga nebuvo taikyta.

Spręsdamas dėl obligacijų įsigijimo sandorių pripažinimo negaliojančias dėl suklydimo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad nagrinėjamu atveju  klientas nebuvo  tinkamai informuotas  apie finansiniam produktui taikytiną drausminę apsaugą, tačiau sprendė, kad jis neįrodė, jog tai buvo esminė aplinkybė, lemianti jo apsisprendimą sudaryti sandorį ar jo nesudaryti. Dėl šios priežasties teismas reikalavimą  obligacijų įsigijimo sutartis pripažinti negaliojančiomis atmetė.

Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenis, šiuo metu Vilniaus apygardos teisme, Lietuvos Apeliaciniame teisme bei Lietuvos Aukščiausiajame Teisme sustabdyta apie 600 bylų, susijusiu su banko „Snoras“ indėlių sertifikatų ir investuotojų apsauga. Po šio Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimo minėtų bylų nagrinėjimas bus atnaujintas. 

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs