Įvairūs gyvybiškai svarbūs receptiniai vaistai Indijoje daugybę sykių pigesni, lyginant su kainomis JAV ir kitose išsivysčiusiose šalyse, todėl skurdžiau gyvenantys žmonės priversti keliauti į šią Azijos šalį.
Tiesa, ne viskas taip paprasta. Užsieniečiai privalo nardyti po sudėtingą Indijos sveikatos apsaugos sistemą, kurioje dažnai susiduria su popierizmu ir kalbos barjeru.
Iš žvejybos gyvenančiam Aliaskos gyventojui Greggui Bigsby'iui kelionė į Indiją tapo vienintele išeitimi, norint išsaugoti gyvybę. Vyras jau daugiau nei keturiasdešimt metų gyvena sirgdamas hepatitu C, tačiau pastaruoju metu jo sveikata smarkiai pablogėjo – jo kepenys sunkiai veikia ir yra pažeistos taip, tarsi būtų sergama ciroze.
Žvejo gydytojas rekomendavo vartoti vaistą sofosbuvirą, tačiau gimtinėje nacionalinė socialinio draudimo programa „Medicare“ nusprendė netenkinti vyro ieškinio dėl šio vaisto, kainuojančio šimtus tūkstančių, kompensavimo.
Draudimo bendrovė tuo metu kreipėsi į Indijoje įsikūrusį „pirkėjų klubą“, – grupę, kuri pasinaudoja plyšiais tarptautinėje patentų teisėje ir siūlo daugybę sykių pigesnius generinius vaistus.
Skaičiuojama, kad dvylikos savaičių kursas sofosbuviru JAV kainuoja net 84 tūkst. dolerių, kuomet Indijoje gydymasis šio vaisto generine versija tekainuoja 500 dolerių.
Patento teises Indijoje jau ilgą laiką kritikuoja pasaulinės farmacijos bendrovės.
Patento teises Indijoje jau ilgą laiką kritikuoja pasaulinės farmacijos bendrovės, dedančios pastangas, jog didelei pigių generinių vaistų pasiūlai ateitų galas.
Kitaip nei daugelyje kitų šalių, Indijoje patentas nėra suteikiamas už smulkius jau egzistuojančių vaistų pagerinimus, o vaistų gamintojai verčiami įrodyti, kad ženkliai prie to prisidėjo atlikdami mokslinius tyrimus.
G.Bigsby'iui kol kas pasisekė pasinaudoti Indijos teikiama pigių vaistų galimybe. Sofosbuviras, kartu su dar keliais vaistais, jam kainavo 1600 dolerių, o padarius testus po kelių mėnesio gydymo, paaiškėjo, jog hepatitas C dingo.
„Indija leidžia užsieniečiams atvykti ir pirkti vaistus, nes tai itin humaniška. Amerikiečiai nori tik pinigų“, – tikino vyras.