Indrė Ščeponienė: „VMI jau apsilankė – ką būtina žinoti ir daryti?“

Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viešai skelbiamą statistiką, 2023 m. VMI atliko 376 mokestinius patikrinimus ir apskaičiavo apie 33 mln. eurų mokesčių, baudų ir delspinigių. Palyginimui, vien per šių metų pirmą pusmetį, atlikus 203 mokestinius patikrinimus, apskaičiuota tokia pati suma – 33 mln. eurų.
Indrė Ščeponienė
Indrė Ščeponienė / Bendrovės nuotr.

Tai reiškia, kad jei VMI palaikys tą patį tempą, metų pabaigoje bendra apskaičiuota mokesčių suma gali būti beveik dvigubai didesnė. Remiantis VMI duomenimis, per šių metų sausio – spalio mėnesius, patikrinimų rezultatas siekė papildomus 46 mln. eurų, tad, prognozės dėl metų pabaigos atrodo pagrįstos. Bendras šių metų dešimties mėnesių visų taikytų priežiūros priemonių (patikrinimų, tyrimų, stebėsenos) rezultatas – biudžeto papildymas 156,2 mln. eurų.

Didėjančios grėsmės

Akivaizdu, kad VMI priskaičiuojamos sumos didėja, apmokestinamos situacijos tampa sudėtingesnės, o mokesčių administratoriaus požiūris – griežtesnis. Be to, metų pabaigoje tradiciškai daugėja pradėtų patikrinimų ar bent jau išrašytų pavedimų tikrinti. Todėl verslui svarbu žinoti savo teises ir pareigas. O čia netrūksta nei vienų, nei kitų.

Ypač svarbu išlikti budriems ir siekti maksimaliai aiškaus VMI pozicijos supratimo. Dažnai VMI po mokestinio tyrimo pateikia rekomendacijas, kurioms įmonės gali nepritarti ir išdėstyti savo poziciją. Tačiau jei VMI šios pozicijos formaliai nepriima, įmonė gali būti „padedama į rizikos stalčiuką“, o tikrinimas tęsiamas vėliau kita forma (pavyzdžiui, pradedant mokestinį patikrinimą), nors įmonė, pateikusi argumentus ir nesulaukusi dėl jų jokio komentaro to visiškai nesitiki.

Nepamirškite, kad verslas visuomet turi teisę klausti ir reikalauti atsakymų iš mokesčių administratoriaus. Įsitikinkite, kad turite aiškų rašytinį VMI atsakymą – jų tyla dažnai reiškia pasirengimą imtis veiksmų vėliau. Tikrai rekomenduotina (jei įmanoma) išsispręsti klausimus su VMI kuo ankstyvesnėje stadijoje, pavyzdžiui, mokestinio tyrimo metu, kai dar netaikomos baudos, kurios patikrinimo metu gali siekti ir 100 proc. papildomai priskaičiuotos mokesčių sumos.

Kaip elgtis per VMI patikrinimą?

Pirmiausiai, aiškiai supraskite, kokias galimas rizikas įžvelgia VMI. Jei iš anksto nesate atlikę „namų darbų“, rinkite įrodymus: kontrahentų paaiškinimus, patvirtinimus, elektroninius laiškus, duomenis iš archyvų, užsienio administratorių patvirtinimus ir kitą informaciją.

Taip pat įvertinkite savo poziciją. Įrodymai, teisiniai argumentai bei teisinė analizė (nacionalinė ir ES lygmeniu) yra pagrindas tolimesniam sprendimui – ginčytis ar tartis su VMI.

Susitarimas su VMI

Bet kuriame mokestinio tyrimo, patikrinimo arba mokestinio ginčo etape įmanoma inicijuoti susitarimą su VMI. Tai situacija, kai abi šalys (VMI ir mokesčių mokėtojas) sutaria dėl apskaičiuotų mokesčių sumos, nes trūksta įrodymų ją pagrįsti. Praktikoje susitarimo rezultatas labai priklauso nuo konkrečios situacijos aplinkybių ir turimų įrodymų, tačiau (gali pavykti nusiderėti tik baudas ir delspinigius, o gali likti tik 30 proc. apskaičiuotos sumos).

Tipiškai tai yra situacija, kur teismų praktika nevienareikšmė, arba jos išvis nėra; taikomas turinio viršenybės prieš formą principas ar mokesčiai apskaičiuojami taikant netiesioginius metodus; tikrinamas labai senas laikotarpis – kai abiem šalim itin sudėtinga surinkti įrodymus. Pavykus susitarti – tai gali būti greita ir efektyvi situacijos sprendimo priemonė, galutinai užbaigianti konkretų patikrinimą ar jau net vykstantį ginčą. Sutaupomi bylinėjimosi kaštai, gana greitai sprendžiama situacija, aiškus rezultatas.

Trūkumai – „uždaro“ patikrintą laikotarpį, tačiau nepasiekiamas susitarimas ar aiškumas dėl teisinio interpretavimo, todėl nelabai tinkamas pasikartojančioms, tęstinėms situacijoms. Visgi, nesusitarimas iš esmės nesukuria jokio neigiamo efekto – šalys tiesiog grįžta į tą patikrinimo / ginčo stadiją, kurioje buvo prieš derybas ir tęsia procesą toliau.

Aktyvus verslo vaidmuo ginčo metu

Esant ženklioms sumoms ir aiškiai nepagrįstai VMI interpretacijai (gana dažnas atvejis), verta imtis lyderystės ir nepabijoti mokestinio ginčo. Dažnai rekomenduojame neaplenkti Mokestinių ginčų komisijos (MGK) – vienintelės specializuotos institucijos, kurios nariai atrenkami pagal sukauptą patirtį šioje srityje. MGK teikiama statistika rodo, kad verslas dažnai laimi, o tai skatina nebijoti kovoti dėl savo teisių. Per pastaruosius metus verslo naudai priimamų sprendimų skaičius išaugo iki beveik 44 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai