Agentūros „Bloomberg“ apklausti analitikai prognozavo, kad metinė infliacija šalyje lapkritį sudarys vidutiniškai 4,8 proc., o portalo „Trading Economics“ apklaustų ekspertų prognozių vidurkis buvo kiek mažesnis – 4,7 procento.
Maisto produktų kainos Jungtinėje Karalystėje (JK) lapkritį, palyginti su tuo pat mėnesiu pernai, pakilo 1,2 procento. Taip pat pabrango komunalinės ir transporto paslaugos ir tai visų pirma lėmė pakilusios degalų bei naudotų automobilių kainos.
Tuo tarpu mėnesio infliacija lapkritį kiek sumažėjo – nuo 1,1 proc. spalį iki 0,7 proc., bet buvo didesnė už ekspertų prognozuotus vidutiniškai 0,4 procento.
„Dar labiau pakilti infliaciją, kuri dabar yra didžiausia per daugiau kaip dešimtmetį, paskatino įvairiausių prekių pabrangimas“, – pareiškė ONS vyriausiasis ekonomistas Grantas Fitzneris.
„Ypač pabrango degalai, o vidutinės benzino kainos pakilo aukščiau negu kada esame matę.“
„Prie infliacijos kilimo prisidėjo ir drabužių kainos, kurios pernai tokiu metu mažėjo, bet šiemet padidėjo, taip pat maisto prekių ir naudotų automobilių kainos bei padidintas tabako akcizas.“
Infliacinį spaudimą toliau didino ir pasauliniai tiekimo sutrikimai bei žaliavų brangimas. Pasak G.Fitznerio, gamintojų kainų ir žaliavų kainų kilimo tempas buvo sparčiausias per mažiausiai 12 metų.
Infliacijos duomenys pasirodė prieš Anglijos banko gruodžio mėnesio posėdį, kuriame centrinis bankas svarstys savo pinigų politiką tuo metu, kai šalyje yra kilęs sąmyšis dėl naujojo COVID-19 omikron varianto.
Siekdami pažaboti didelę infliaciją, kuri slegia ir verslą, ir vartotojus, centriniai bankai paprastai didina palūkanų normas, tačiau Anglijos bankas, kurio pagrindinė užduotis yra užtikrinti, kad infliacija būtų artima 2 proc. tikslui, greičiausiai sutelks dėmesį į galimą omikron poveikį ekonomikai ir bazinės palūkanų normos, šiuo metu sudarančios rekordinius vos 0,1 proc., greičiausiai nepakeis, prognozuoja analitikai.