Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Investavimo ringas: Investicijos per SFP ir akcijos – kuo skiriasi iš esmės?

Laikas, pelningumas, galimybė „ištraukti pinigus“, paprastumas ir saugumas – tai penki bene svarbiausi kriterijai, apie kuriuos dažniausiai kalbama, lyginant investicijas į akcijas ir investavimą per sutelktinio finansavimo platformas (SFP).
Monika Lenčickaitė
Monika Lenčickaitė / Martyno Zarembos nuotr.

Plačiau apie skirtumus pasakoja sutelktinio finansavimo platformos Marketingo vadovė Monika Lenčickaitė.

Laikas reikalingas ne tik stebėjimui

Pasak investicijų ekspertės, prieš priimant sprendimą, kaip investuoti – į akcijas, ar per sutelktinio finansavimo platforma, verta pasvarstyti, kiek jūs skirsite laiko „investicijų priežiūrai“. Ir reikia įvertinti, kad laiko reikės ne tik tiesiogiai stebėti, kaip sekasi konkrečioms jūsų investicijoms.

„Investuojant ne į fondus, o individualiai perkant akcijas biržoje, būtina domėtis finansų bei pasirinktų įmonių naujienomis. Tuo tarpu sutelktiniame finansavime jūsų investicijas, kaip fonde valdytojas, prižiūri platformos darbuotojai. Tad patiems nereikia skirti itin daug laiko nei domėjimuisi nei investavimui. Tiesiog užtenka laikas nuo laiko apsilankyti savo paskyroje, jeigu įdomu stebėti situaciją“, – sako M.Lenčickaitė.

Martyno Zarembos nuotr./Monika Lenčickaitė
Martyno Zarembos nuotr./Monika Lenčickaitė

Skirtingi įmonių sektoriai – skirtingos ir rizikos

M.Lenčickaitė pabrėžia, kad investuojant į akcijas individualiai reikia supratimo, kaip veikia sektorius, kuriame investuojate. Pavyzdžiui – energetika, automobilių ar maisto/alkoholio pramonė, jeigu investuojate į šiuose sektoriuose veikiančių pasaulinių ar lietuviškų įmonių akcijas, skiriasi iš esmė. Svarbu suprasti, kokios sąlygos ir faktoriai veikia rinką, kurioje investuojama. Tuo tarpu SFP visą darbą atlieka platformoje dirbantys ekspertai, vertinantys, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto projektų, kuriems bus renkamas sutelktinis finansavimas, rizikingumą ir panašiai.

Nors SFP platformose investuojama į paskolas verslui, ir tai iš esmės taip pat yra investavimas į verslą, kaip ir akcijų pirkimo atveju, čia galima rinktis investicijas papildomai užtikrintas nekilnojamojo turto, žemės ūkio technikos ar kitu įkeitimu. Tai skiriasi nuo įmonių akcijų pirkimų. Jūs neperkate dalies įmonės, kai investuojate per SFP, o tik pridedate savo pinigų prie paskolos, skolinamos konkrečiam projektui. Platformose, kaip garantija įkeičiamas turtas įprastai yra didesnės vertės nei pati paskolinta pinigų suma, tad net ir kintant rinkos sąlygoms dažnu atveju turto vertės pakanka ne tik investicijų grąžinimui, bet ir visų įsipareigojimų (palūkanos, papildomi mokesčiai) vykdymui“, – skirtumus vardija M.Lenčickaitė.

15min nuotr./Investavimas
15min nuotr./Investavimas

Grąža – „aukso puodas“ arba nieko?

Yra niuansų ir vertinant grąžą. Anot investicijų ekspertės, savarankiškai investuojant į akcijas galima uždirbti kelis kart didesnę grąžą nei investuojant į nekilnojamojo turto projektus, verslo paskolas per SFP. Tačiau tai – ne taisyklė, o ir laiko terminai, per kiek tai galima padaryti, yra labai įvairūs. Vienų įmonių vertė gali staiga pašokti per metus - kitus, kitų gi vertė auga nuosekliai dešimtmečiais.

Beje, tų įmonių, kurių vertė pašoka staiga, lygiai taip pat staiga gali ir kristi. Ar spėsite „pagauti“ geriausią kainą parduoti turimas akcijas priklauso nuo to, kiek domitės situacija, įmone ir turite investicinės intuicijos.

123RF.com nuotr./Investavimas
123RF.com nuotr./Investavimas

Skaičiuojant grąžą nepamirškime mokesčių

„Yra ir dar vienas niuansas, kurio nepatyrę investuotojai neįvertina – tai investavimo mokesčiai. Daugelis platformų bei brokerių, suteikiančių galimybę investuoti į akcijas tokius mokesčius taiko. Atsiranda ir valiutų keitimo poreikis, taip pat nereiktų pamiršti mokesčių nuo uždirbtų pajamų. SFP platformose įprastai netaikomi papildomi administraciniai, investavimo mokesčiai. Vienintelis aktualus mokestis – Lietuvoje taikomas gyventojų pajamų mokestis, kurį tektų mokėti, jeigu per metus iš palūkanų uždirbsite daugiau kaip 500 eurų“,- primena „Profitus“ Marketingo vadovė.

Lyginant investavimą į akcijų fondus, tai grąža vidutiniškai tokia pati ar net pora procentų mažesnė nei SFP, o papildomai taikomas ir fondo valdymo mokestis, kuris kai kuriais atvejais siekia iki 3 proc.

Akcijos – visada rizikingesnės „lenktynės“

Apibendrinant, kas rizikingiau, M.Lenčickaitė kategoriška – investavimas į akcijas vienareikšmiai visada bus rizikingesnis.

„Ne tik dėl vertės kritimo rizikos, bet ir įmonių į kurias investuojama veiklos rizika. Kuo sunkiau prognozuojami įmonės veiklos rezultatai – tuo didesnė rizika. Įmonės, į kurios akcijas investavote, bankroto atveju galite netekti visų savo investuotų lėšų“,- sako ji.

SFP investicijų riziką vertina ekspertai ir ją nurodo prie kiekvieno finansuojamo projekto. Pasak M.Lenčickaitės, „Profitus“ atveju investuotojams pateikiamas ir rizikos lygį nurodantis reitingas, padedantis investuotojui susigaudyti ir valdyti investavimo portfelį bei riziką.

SFP taip pat turi rizikų, daugiausia tai susiję su verslo į kurio paskolą investuojate rizikomis. Tačiau esant įkeistam turtui, užtikrinančiam investicijų saugumą – net ir nesėkmės atveju iš turto pardavimo pajamų atgaunamos visos ar didžioji dalis lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?