Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Inžinerijos pramonė: diegia naujas technologijas ir didina eksportą

Lietuvos tradicinės pramonės įmonių konkurencingumas priklauso nuo versle diegiamų inovacijų. Tai, kad Lietuvos pramonė turi potencialo didinti konkurencingumą vietos ir tarptautiniu mastu, rodo ir statistika: pramonės produkcijos gamybos ir pardavimų augimas Lietuvoje 2015 m. sausio - spalio mėnesiais, palyginti su tuo pačiu 2014-ųjų laikotarpiu, padidėjo 4,7 proc. - iki 15,6 mlrd. eurų.
Ekskursija inovacijos
Ekskursija inovacijos / Projekto partnerio nuotr.

Pardavimai auga kone visuose svarbiausiuose Lietuvos pramonės sektoriuose, tame tarpe ir – inžinerijos pramonėje. Inžinerinė pramonė – vienas iš didžiausių apdirbamosios pramonės sektorių Lietuvoje po maisto ir rafinuotų naftos produktų gamybos. Skaičiuojama, kad šiuo metu inžinerijos pramonė eksportuoja apie du trečdalius pagaminamos produkcijos, šios verslo šakos eksportas kasmet auga apie 9 proc.

Ūkio ministerijos specialistų teigimu, atsivėrusios Vakarų rinkos ir siekis jose įsitvirtinti paskatino Lietuvos inžinerijos pramonę įgyvendinti nemažus pokyčius, diegiant naujas technologijas ir gamybos linijas, keliant vadybos lygį, statant modernius cechus.

Ūkio ministerijos specialistų teigimu, atsivėrusios Vakarų rinkos ir siekis jose įsitvirtinti paskatino Lietuvos inžinerijos pramonę įgyvendinti nemažus pokyčius, diegiant naujas technologijas ir gamybos linijas, keliant vadybos lygį, statant modernius cechus.

Siekiant išlaikyti konkurencingumą, verslui yra sudarytos sąlygos pasinaudoti 2014-2020 m. ES fondų investicijomis, kuriant didesnės pridėtinės vertės produktus bei suaktyvinti verslo ir mokslo bendradarbiavimą, plėtojant MTEP  (moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra) ir inovacines veiklas.

Inovacijos – geriausias plėtros variklis

Globalioje ekonomikoje inžinerijos pramonei konkuruoti vien žema kaina – šiandien nebe išeitis, todėl verslo išlikimą ir plėtrą daugiausiai gali garantuoti – inovacijos.

Štai Vilniuje įsikūrusios didžiausios Baltijos šalyse vandens maišytuvų gamintojos „Rubineta“ Tyrimų ir vystymo vadovas Gytis Mikuličius teigia, kad bendrovė kuria produktus vadovaudamasi naujausiomis rinkos tendencijomis ir nuolat tobulina gamybos procesus, kad išlaikytu tarptautinį konkurencingumą. Šiandien vandens maišytuvų rinka – pripildyta. Lietuvos bendrovė su kitais gamintojais konkuruoja produkto išskirtinumu, kokybe, kaina ir gamybos lankstumu.

„Mūsų verslo rinka juda link vandens ir energijos išteklių taupymo, todėl pastaruoju metu mes plėtojame projektus, kurie sprendžia šitas problemas“, - pasakoja G. Mikuličius. Pavyzdžiui, į vandens maišytuvus montuojami aeratoriai vandenį maišo su oru ir turi ribotuvus. Tad jeigu klasikinis maišytuvas sunaudotų 13 litrų vandens per minutę, tai naujasis – tik 5, klientas sutaupo 40 proc. vandens.

Bendrovė tobulina ir sensorinių maišytuvų ekonomines galimybes. Šie maišytuvai skirti viešosioms erdvėms su dideliu žmonių srautu: kino teatrams, prekyboms centrams, viešbučiams. Iš paskutiniųjų „Rubinetos“ technologinių inovacijų – gaminių testavimo suspaustu oru įrenginys.

Kurdama inovatyvius produktus, įmonė ne kartą yra pasinaudojusi Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros koordinuojamomis priemonėmis: intelektinės nuosavybės apsauga tarptautiniu mastu ir inovaciniais čekiais. 2014 m. UAB „Rubineta“ gavo paramą pagal Intelektinės nuosavybės apsaugos skatinimo priemonę dėl dizaino registravimo ir įgyvendino projektą „Bendrijos dizaino „Sensoriniai maišytuvai“ registravimas“. Bendrovė savo jėgomis ir toliau tęsia augimą užsibrėžta kryptimi. Didžioji įmonės gaminių dalis iškeliauja į užsienį: Rusiją, Baltarusiją, Baltijos šalis. Bendrovė artimiausiu metu ketina plėsti rinkas ir įsitvirtinti Vakaruose bei Balkanuose.

Inžinerijos pramonė - turi perspektyvų augti

Lietuvos inžinerijos pramonė yra viena daugiausiai užsienio investicijų sulaukiančių pramonės šakų Lietuvoje. Ji sukuria apie penktadalį Lietuvos apdirbamosios gamybos sukuriamos bendros pridėtinės vertės, joje dirba apie 20 proc. visų apdirbamosios gamybos darbuotojų.

Tolesnį šios pramonės srities augimą gali lemti įmonių kooperacija gaminant ir rinkai pateikiant sudėtingesnius, unikalius gaminius. Norint ir toliau išlaikyti inžinerijos sektoriaus augimą, būtina ir toliau investuoti į mokslo ir verslo bendradarbiavimą, inovatyvių technologijų diegimą ir naujų produktų kūrimą. Tai leis toliau efektyvinti gamybos procesus ir našumą, taip užsitikrinant pranašumą prieš konkurentus.

Parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija ir MITA

Projekto partnerio nuotr/Ūkio ministerija ir MITA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai