Studentas Jonas kreipėsi į Seimo narius ir pasidalijo skaičiavimais, kad dėl mokesčių reformos gali tekti mokėti ir 200–300 eurų papildomų įmokų už studijų paskolas.
„Vasarą palaiminta mokesčių reforma „sujungė“ darbuotojo ir darbdavio mokamus mokesčius. Kaip žinia, dėl to atlyginimai „ant popieriaus“ didės apie 1,29 karto. Iš pirmo žvilgsnio šis sprendimas sveikintinas – apmokestinimas supaprastintas, atsiranda daugiau aiškumo. Tačiau man ir kitiems Jungtinėje Karalystėje studijuojantiems lietuviams ši reforma kelia nerimą, nes ji skaudžiai darys įtaką mūsų galimybei grąžinti studijų paskolą, jei nuspręstume grįžti į Lietuvą“, – nuogąstauja studentas Jonas.
Jis aiškina, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) gautos studijų paskolos turi būti grąžinamos per 30 metų – nesugrąžinta dalis nurašoma. Paskolą reikia mokėti tik tokiu atveju, jei gaunamas darbo užmokestis viršija tam tikrą ribą: Britanijoje – 25 tūkst. svarų sterlingų, o Lietuvoje – 15 tūkst. svarų sterlingų (17,23 tūkst. eurų) per metus.
Pavyzdžiui, dabar į Lietuvą grįžęs absolventas, uždirbantis 1064 eurus atskaičiavus mokesčius, neturi mokėti paskolos, o tik apie 3,3 proc. siekiančias palūkanas. Jo atlyginimas neatskaičiavus mokesčių – 1400 eurų, arba mažiau nei 17 tūkst. eurų per metus. Viskas apsiverstų kitąmet.
Po mokesčių reformos toks pats atlyginimas „į rankas“ jau reikš 1805 eurus neatskaičiavus mokesčių – teks mokėti ir paskolą, ir didesnes palūkanas, nes metinė pajamų suma neatskaičiavus mokesčių viršys 21 tūkst. eurų.
„Pagal naują mokesčių sistemą, žemutinė riba, nuo kurios reikia pradėti mokėti už paskolą, būtų pasiekiama teuždirbant „į rankas“ 900 eurų per mėn. arba 1434 Eur „popieriuje“. Palyginti, pagal dabartinę sistemą reikia uždirbti bent 1089 eurus „į rankas“. O viršutinė riba, nuo kurios palūkanos siektų apie 6,3 proc., būtų pasiekiama teuždirbant 1566 Eur per mėnesį „į rankas“, – aiškina studentas.
Pagal esamas taisykles, JK studijų paskolos įmoka siekia 9 proc. nuo 15 tūkst. svarų viršijančios pajamų sumos. Tad jei absolventas Lietuvoje uždirbs 1500 eurų atskaičiavus mokesčius, per mėnesį turės grąžinti apie 100 eurų, o palūkanos sudarys dar daugiau.
„Žinant, kad minimali paskolos suma, pradedant jos 30 metų grąžinimo laikotarpį, sudarys apie 34 550 eurų, palūkanos per metus sudarys mažiausiai 1036 eurus, jei norma 3 procentai, ir 2073 eurus, jei palūkanos siekia 6 proc. Ir sumos kasmet tik didės, jei per metus nebus grąžinama didesnė paskolos dalis, nei palūkanų suma“, – nuogąstauja vaikinas.
Gali nebegrįžti į Lietuvą
Studentas Jonas aiškina, kad taisykles, kaip grąžinamos paskolos, nustato Jungtinės Karalystės Švietimo departamentas, ir atlyginimų rėžius jis nustato kiekvienai šaliai, atsižvelgiant į kainų pokyčius – „Eurostat“ duomenis.
„Problema kyla dėl to, kad nors atlyginimai ant popieriaus padidės 1,29 karto, kainų lygiui tai įtakos neturės, todėl ir nustatytos ribos nebus keičiamos“, – nuogąstauja studentas.
Jis kreipėsi į Seimo narius, prašydamas, kad būtų susisiekta su atitinkamomis Jungtinės Karalystės institucijomis ir užtikrinta, kad nustatant Lietuvoje dirbančių Jungtinės Karalystės universitetų absolventų atlyginimų ribas „būtų atsižvelgta į tokį drastišką mokestinės sistemos pokytį“.
„Seimo nariai, Vyriausybė, nuolat kalba apie emigrantų pritraukimą atgal į Lietuvą – bet tokie sprendimai tikrai priverčia tuo suabejoti ir, kaip bebūtų gaila, atgraso norą sugrįžti“, – sako studentas.
M.Majauskas: jauni specialistai nenorės grįžti
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas teigia, kad oficialiu raštu kreipsis į Švietimo ir mokslo ministeriją bei Finansų ministeriją, kad jos nedelsiant su Jungtinės Karalystės institucijomis ieškotų sprendimo.
„Tai yra skubotos mokesčių reformos grimasos, kurias turime nedelsiant taisyti. Šiuo atveju man atrodo turėtų būti skubus Finansų ministro ir Švietimo ir mokslo ministrės kreipimasis į atsakingas JK institucijas, jog būtų nuo ateinančių metų atitinkamai koreguojama riba taip, kad grįžtantys absolventai iš JK universitetų nebūtų nubausti dėl šios mokesčių reformos ir nebūtų priversti išmokėti skolas anksčiau ir dar už didesnes palūkanas. Tai yra geri specialistai, gaunantys tikrai didesnį nei vidutinį atlyginimą“, – sako M.Majauskas.
Jis taip pat vertina, kad kelis šimtus eurų per mėnesį siekiančios papildomos įmokos gali specialistus atgrasyti nuo grįžimo į Lietuvą.
„Jei sugrįžus iškart nuo pirmos dienos įsijungtų paskolos mokėjimo skaitliukas, tai, matyt, didelė dalis jų apie tai pagalvotų du kartus, ar tikrai verta grįžti ir kurti savo ateitį Lietuvoje“, – sako M.Majauskas.
M.Majauskas šią problemą iškėlė šiandien Seimo posėdžio metu, tačiau iš ministerijų atstovų neišgirdo atsakymų – ši problema yra nauja.
„Ministras atrodė kiek sutrikęs, tad drįsčiau vertinti, kad jam nebuvo žinoma ši situacija. Bet šiandien oficialiai kreipsimės į Švietimo ir mokslo, Finansų ministrus su prašymu oficialiai kreiptis į JK atsakingas institucijas, kad mokesčių reformos padariniai neturėtų neigiamos įtakos mūsų tėvynainiams“, – vertina M.Majauskas.