Kandidatą į centrinio banko valdybos pirmininkus penkerių metų kadencijai pateikė prezidentas Gitanas Nausėda.
Jeigu būtų paskirtas, G.Šimkus pareigose pakeistų Vitą Vasiliauską, Lietuvos bankui vadovavusį dešimt metų.
„Prezidento nuomone, G.Šimkus yra puikus ekonomikos ir finansų ekspertas, turintis ilgametę darbo Lietuvos banke patirtį, savo veiklą grindęs rezultatyvių instituciniu bendradarbiavimu“, – Seimo posėdyje sakė prezidento vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.
„Per savo karjerą G.Šimkus demonstravo ir gerus vadovavimo įgūdžius, kuriuos tobulino įvairiose pozicijose“, – pridūrė jis.
Pradėjęs prisistatymą Seimui, G.Šimkus teigė, kad jo veiklos principai ir toliau būtų susiję su Lietuvos banko nepriklausomumu ir apolitiškumu, nes tai leidžia priimti geriausius sprendimus, reikalingus įstaigos funkcijoms vykdyti ir atliepti visuomenės interesams.
Kokį centrinį banką įsivaizduoja pats kandidatas?
„Jeigu vienu sakiniu – pažangų, modernų ir, svarbiausia, suprantantį Lietuvos visuomenės poreikius ir dirbantį Lietuvos visuomenės labui“, – teigė kandidatas, centriniame banke dirbantis du dešimtmečius.
Sistemos stabilumas
G.Šimkus Seime pristatė keturis savo būsimos veiklos prioritetus, jeigu būtų paskirtas.
Pirma, anot jo, stiprinti finansų sistemos stabilumą ir saugumą.
„Yra posakis, kad grandinė yra tiek stipri, kiek stipri kiekviena jos grandis. Panašiai galima pasakyti apie finansų sistemą – ji stipri tiek, kiek stiprus kiekvienas finansų sistemos dalyvis“, – kalbėjo kandidatas vadovauti centriniam bankui.
Finansų sistema parodė stabilumą, bet kova su neganda dar nebaigta.
Pasak jo, rizikų finansiniam stabilumui šiandien yra daug. Pirma – COVID-19 pandemijos poveikis.
„Finansų sistema parodė stabilumą, bet kova su neganda dar nebaigta“, – sakė G.Šimkus.
Pasak jo, užtikrinant finansų sistemos stabilumą, svarbu stiprinti pažangą atitikties rizikų, kibernetinio saugumo užtikrinimo klausimais.
Nerimą kelianti bankų koncentracija
G.Šimkus taip pat žadėjo priemones didinti konkurenciją ir paslaugų prieinamumą finansų sektoriuje.
Pasak jo, per pastarąjį dešimtmetį finansų sistemoje įvyko reikšmingi pokyčiai – matėme finansinių technologijų įmonių spurtą, išaugo rinkos dalyvių skaičius, tačiau nepaisant to, bankų sektoriaus vaidmuo Lietuvoje išliko stipriai dominuojantis, o bankų koncentracija tik augo.
„Girdžiu šiuos nuogąstavimus ir sutinku, kad padėtis kelia susirūpinimą, todėl kaip vieną svarbiausių savo tikslų laikyčiau (...) finansų rinkos koncentracijos mažinimą. Nemanau, kad tai paprasta užduotis – priešingai, priimu tai kaip didelį iššūkį“, – sakė G.Šimkus.
Anot jo, didinant konkurenciją sistemoje reikia įveiklinti vietos kapitalo rinką, nes jos prieinamumas smulkiam ir vidutiniam verslui skatintų alternatyvas įprastiniams verslo kreditams. Tai kurtų sąlygas sparčiau augti smulkiesiems finansų rinkos dalyviams.
Taip pat atėjo laikas Lietuvos bankui imtis aktyvesnio vaidmens reaguojant į gyventojų ir verslo, ypač smulkiojo ir vidutinio, nepasitenkinimą dėl kai kurių finansinių paslaugų prieinamumo ir įkainių.
Be to, pasak kandidato, neišnaudotą potencialą turi kooperatinės bankininkystės sektorius su plačiu regioniniu tinklu. Jis žadėjo imtis iniciatyvų, kad ši bankininkystės rūšis taptų nacionalinio lygmens žaidėja.
„Taip pat atėjo laikas Lietuvos bankui imtis aktyvesnio vaidmens reaguojant į gyventojų ir verslo, ypač smulkiojo ir vidutinio, nepasitenkinimą dėl kai kurių finansinių paslaugų prieinamumo ir įkainių“, – teigė kandidatas į Lietuvos banko valdybos pirmininkus.
Jis sakė, kad sustiprintų dėmesį konkurenciją užtikrinančioms sąlygoms, kad paslaugų naudotojai galėtų paprasčiau ir greičiau pasirinkti ir keisti finansinių paslaugų tiekėją, mažinti finansinių paslaugų susietumo kuriamus ribojimus.
G.Šimkus taip pat žadėjo priemones, kad smulkusis ir vidutinis verslas lengviau gautų paskolas arba prieitų prie kitų finansavimo šaltinių.
Modernumas ir dialogas
Trečiuoju veiklos tikslu G.Šimkus įvardija Lietuvos banko modernumą ir atvirumą pokyčiams.
Pasak jo, šiuolaikinė skaitmenizacija gali sumažinti biurokratiją sektoriuje, leisti teikti modernias paslaugas.
„Būtų neatleistina nepasinaudoti šiomis galimybėmis“, – teigė kandidatas, taip pat kalbėjęs apie Lietuvos banko indėlį kovojant su klimato kaita.
Ketvirtu prioritetu G.Šimkus nurodė dialogą su valdžios institucijomis ir aiškią komunikaciją su visuomene.
Anot jo, Lietuvos bankas tikslus pasieks tik konstruktyviai bendradarbiaudamas su įstatymų leidėjais ir kitoms institucijomis bei suprantamai komunikuodamas su gyventojais.
„Sieksiu, kad Lietuvos banko tarnautojų įžvalgos ir žinios būtų girdimos, naudojamos ir todėl naudingos nagrinėjant visai valstybei svarbius ekonominės politikos klausimus“, – kalbėjo G.Šimkus.
Klausimai
Daugiausia klausimų iš Seimo narių G.Šimkus sulaukė dėl didelės bankų koncentracijos finansų rinkoje bei finansinių paslaugų prieinamumo ir jų kainų gyventojams.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas klausė, kaip konkrečiai ir per kiek laiko bus užtikrinta didesnė konkurencija sektoriuje.
Kandidatas sakė, kad Lietuvoje nepakankamai išnaudojamas vietoje veikiančių finansų rinkos dalyvių augimo potencialas. Jis dar kartą paminėjo, kad proveržį galėtų padaryti kooperatinės bankininkystės sektorius.
Atsakydamas į opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio klausimus, G.Šimkus tvirtino, kad per penkerių metų kadenciją įmanoma išspręsti finansinių paslaugų prieinamumo problemas, ypač regionuose.
Tuo tarpu bankų koncentracijos sektoriuje mažinimo procesą per tokį laikotarpį galima užkurti, teigė jis..
„Kas yra labai svarbu, tai koncentracijos mažinimą pastatyti ant bėgių, kad nebūtų taip, jog jis sumažėja, o po to vėl išauga, bet tai būtų nuoseklus procesas. Tai pastatyti ant bėgių ir yra mano uždavinys penkeriems metams ir aš tikiu, kad tai galima padaryti“, – sakė kandidatas vadovauti Lietuvos bankui.
Darbo partijos atstovas Andrius Mazuronis kritikavo situaciją, kai komerciniai bankai kartais taiko praktiką blokuoti sąskaitas žmonėms ir įmonėms dėl informacijos nepateikimo, apie kurį žmonės nieko nežino.
G.Šimkus aiškino, kad bankai tai daro vykdydami pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją, tačiau tai nereiškia, jog reikalavimai klientams gali būti pertekliniai arba saugumo buferiai turi egzistuoti „klientų sąskaita“.
„Jeigu būčiau Seimo paskirtas Lietuvos banko valdybos pirmininku, tai vienu iš mano prioritetų būtų išsami šito klausimo analizė, išsiaiškinimas, kiek tie reikalavimai, kokia apimtimi yra pertekliniai ir atitinkamų rekomendacijų, priemonių teikimas, kad finansų rinka atlieptų šitas problemas“, – kalbėjo kandidatas.
G.Šimkus LB pradėjo dirbti 2002 metais ir per aštuoniolika darbo šioje įstaigoje metų nuosekliai kilo karjeros laiptais. Nuo pernai rugsėjo jis dirba Lietuvos banko valdybos nariu.