Įtemptoje Amerikos darbo rinkoje įdarbinimo sparta lėtėjo jau trečią mėnesį iš eilės, o įmonės pranešė galėjusios lengviau rasti reikalingų darbuotojų į laisvas vietas, tuo tarpu ženklų, kad darbuotojai galėtų būti išleisti į neapmokamas atostogas, nebuvo, rodo naujausia Tiekimo valdymo instituto (ISM) ataskaita.
Visgi įmonės ir toliau susiduria su sunkumais priimti užsakymus dėl tebesitęsiančių problemų gaunant reikalingų medžiagų.
ISM sudaromas gamybos indeksas nukrito iki 52,8 proc. ir nuo praėjusio mėnesio rodiklio atsiliko tik dviem dešimtosiomis. Visgi tai yra žemiausias lygis nuo 2020 metų birželio, kai nuosmukį sukėlė COVID-19 pandemija.
Nepaisant to, rodiklis vis dar viršijo 50 proc. ribą, rodydamas plėtrą 26-ą mėnesį iš eilės.
„JAV gamybos sektorius ir toliau plečiasi, nors liepą procesas ir buvo šiek tiek lėtesnis, nes naujų užsakymų skaičiai toliau mažėja, tiekimas gerėja, kainoms švelnėjant iki priimtino lygio“, – pažymėjo tyrimo vadovas Timothy Fiore.
Naujų užsakymų indeksas nukrito 1,2 punkto iki 48 proc., o tai rodo sulėtėjimą.
Apklausa parodė, kad kainų indeksas nukrito net 18,5 punkto – tai ketvirtas didžiausias nuosmukis istorijoje – iki 60 proc., o daug daugiau įmonių pranešė apie mažėjančias kainas. Indeksas viršijo 60 procentų beveik dvejus metus.
Ribojamosios priemonės Kinijoje ir Rusijos sukeltas karas Ukrainoje padidino patiriamą tiekimo stygių, paskatino pasaulinį infliacijos padidėjimą, ypač energetikos sektoriuje, ir paskatino JAV centrinį banką agresyviai didinti skolinimosi išlaidas.
Apklausoje dalyvavę respondentai atkreipė dėmesį į tebesitęsiančias tiekimo problemas ir kylančių kainų poveikį, o keli išreiškė susirūpinimą dėl ateities
„Mūsų rinkos vis dar atsilaiko, tačiau manau, kad sulėtėjimas artėja, – teigė vienas respondentas. – Manau, kad bendroji rinka yra nuosmukio pradžioje."
Konsultacijų bendrovės „Oxford Economics“ ekonomistas Orenas Klachkinas teigė, kad įmonėms kyla iššūkių.
„Antrą 2022 metų pusmetį gamintojai susidurs su daugeliu tų pačių iššūkių, kaip ir pirmąjį pusmetį“, – teigė jis savo analizėje.
„Dėl aukštos infliacijos, aukštesnių palūkanų normų, tebesitęsiančių tiekimo grandinės problemų ir normalizuojančių išlaidų modelių paklausa taps trapesnė“, – pridūrė jis.