Kuriasi sendaikčių, vadinamieji „blusų“ turgūs, plečiasi interneto aukcionai, atsiranda naujų interneto svetainių, kur nemokamai galima įdėti daiktų pardavimo skelbimus ar už mažesnę kainą rasti norimą daiktą, kurio galbūt jau senai nebėra parduotuvių lentynose. Išpardavimai iš garažo, įvairios mugės, sendaikčių turgūs, interneto aukcionai pasaulyje gyvuoja jau seniai ir vienija daug interesantų, Lietuva taip pat nėra išimtis.
„Taupyti pavargome – ieškome, kaip uždirbti. Atideda didesnius pirkinius, mažiau pramogauja, laukia nuolaidų ir akcijų, stengiasi taupyti elektrą ir degalus, o nereikalingų daiktų nebeišmeta, mėgina juos parduoti ar bent iškeisti. Artimiausios ekonominės prognozės kol kas neguodžia“, – „Lietuvos žinioms“ teigia SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.
SEB banko analitikų duomenimis, dėl išaugusio nedarbo ir sumažėjusio darbo užmokesčio gyventojų pajamos per 2009 metus sumažėjo 21 procentu. Todėl šiandien gausu pavyzdžių, kai gauti papildomų pajamų stengiasi smulkūs amatininkai, rankdarbių kūrėjai. Kiti, užuot kaip anksčiau išmetę kada nors pirktus nebereikalingus daiktus, mėgina juos parduoti internetu arba atveža į prekyvietes ir siūlo tiesiog iš automobilio bagažinės. Tokį būdą užsidirbti papildomų pajamų žmonės renkasi nebūtinai iš skurdo, teigė J.Varanauskienė.
Nors turimų daiktų, kuriuos galime parduoti, atsargos kada nors išsenka, tačiau, pasak ekspertės, tokia veikla ugdo racionalius pirkimo įpročius: kruopščiau renkamės pirkinius, įvertiname naudą ir vertę.
Pasak projekto Tuktuk.lt vadovės Vaidos Lukošiūnaitės, pirkėjų akį traukia pigesnės nei rinkoje prekės. „Taip pat labiausiai domimasi prekėmis, kurios parduodamos nuo 1 lito, jos peržiūrimos tris kartus dažniau nei prekės už įprastą kainą. Norintys gauti papildomų pajamų ir turintys nereikalingų daiktų, žmonės išparduoda turimus daiktus internete, taip jie gali užsidirbti“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo V.Lukošiūnaitė. Pasak jos, aukcionų pagyvėjimas juntamas nuo metų pradžios, daugėja ir pardavėjų, ir pirkėjų.