Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išsiruošėte į mišką grybauti ar uogauti? Ką reikia žinoti, kad negautumėte baudos

Aplinkosaugininkai primena, kaip miško gėrybes rinkti atsakingai, išvengiant bet kokios žalos gamtai – nesilaikydami miško lankymosi taisyklių galite gauti ir daugiau nei 100 eurų baudą.
Grybautojas
Grybautojas / 123RF.com nuotr.

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad renkant uogas draudžiama naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones (įskaitant ir savadarbes šukas). Pravartu įsidėmėti, kad lankantis miškuose negalima laužyti šakų ir kitaip niokoti augalų.

Ką reikia žinoti atvykus į mišką grybauti ar uogauti?

Grybauti, uogauti, rinkti vaisius, vaistažoles ir kitas gėrybes galima visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatus, saugomas teritorijas, apibrėžtas Saugomų teritorijų įstatymo, saugomų teritorijų nuostatų ar kitų teisės aktų. Draudimas galioja ir kitose vietose, kuriose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Katros kaimo senbūvis Juozas spanguoliauja Čepkelių raiste
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Katros kaimo senbūvis Juozas spanguoliauja Čepkelių raiste

Be to, draudžiama lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės.

Mišką reikia palikti švarų, o radus kitų asmenų paliktas šiukšles, surinkti. Renkant medžių ir krūmų uogas bei vaisius (įskaitant sėklas), draudžiama pjaustyti, kapoti, laužyti ar kitaip žaloti šių medžių ar krūmų šakas ir kamienus. O grybaujant privaloma vadovautis lankymosi miškuose taisyklėmis.

Būna atvejų, kai patekimas į miškus yra uždraustas arba kuriam laikui apribotas dėl svarbių priežasčių, tokių kaip: didelis miško gaisrų pavojus, miško kirtimai, specializuoto ūkio plotai, saugomi objektai, būtinumas išsaugoti miško išteklius, miško verslai ir pan., svarbu sekti informaciją ir atsižvelgti į taisykles.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Grybai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Grybai

Jei atvykstate į mišką automobiliu, svarbu žinoti, kad motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Statyti jas tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo aikštelėse). Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

O apsistoti poilsiui miškuose ir kūrenti laužus galima tik įrengtuose viešojo naudojimo poilsio objektuose. Nakvynei gamtoje (pvz., statant palapines) svarbu rinktis poilsiavietes, atokvėpio vietas, stovyklavietes, kempingus, kitus rekreacinės paskirties inžinerinius statinius. Laužus kūrenti galima tik atitinkamai pažymėtose laužavietėse.

Kokios baudos gresia

Tad jei grybausite ar uogausite nesilaikydami miško lankymosi taisyklių, galite iš aplinkosaugininkų sulaukti ir šimtą eurų viršijančios baudos.

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad už lankymosi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą taikomas įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Tuo tarpu Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims bauda bus didesnė - 50–110 eurų.

Už transporto priemonių statymą miške arba važiavimą transporto priemonėmis miškais ten, kur tai daryti draudžiama, taikoma 20–50 eurų bauda.

O už laukinės augalijos išteklių naudojimą pažeidžiant nustatytą tvarką taikoma 10–30 eurų bauda - juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 30–60 eurų bauda.

Baudos galima sulaukti ir dėl prekybos laukiniais augalais (ar jų dalimis) pažeidžiant nustatytą tvarką - už tai taikoma 10–30 eurų bauda, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 70–140 eurų bauda.

Už laukinės augalijos išteklių naudojimą neturint leidimo, kai leidimas reikalingas, taikoma 10–30 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 30–60 eurų.

Taip pat už administracinius nusižengimus gali būti skiriamas pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas