„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Siūlo didinti paramą būsto nuomai mažiausiai uždirbantiems

Trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas planuoja svarstyti „Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti“ įstatymo pataisas, tarp kurių ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime pasiūlymas, kuriuo siekiama taisyti susiklosčiusią situaciją, kai mažiausias pajamas gaunantys gyventojui neturi galimybės pasinaudoti valstybės teikiama parama, rašoma pranešime spaudai.
Linas Kukuraitis
Linas Kukuraitis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Po 2023 metais priimtų įstatymo pataisų teisės į paramą būsto nuomai neteko skurdžiau gyvenančios šeimos, senjorai, studentai atvykę gyventi į kitus miestus, taip pat Lietuvoje prieglobstį radę pabėgėliai iš Ukrainos.

Demokratų siūlymu parama būsto nuomai didėtų bent dvigubai, nuo dabar įtvirtintos maksimalios 176 eurų sumos, kurios realiai skirta kompensacija dažnai nesiekia, iki 2 valstybės remiamų pajamų dydžių – 352 eurų.

„Šiuo metu įstatyme numatytas apribojimas, kad nuomos mokesčio kompensacijos dydis negali viršyti asmens gaunamų pajamų. Tokia nuostata iš esmės daro beprasmiška visą paramos būstui politiką, nes parama negali pasinaudoti mažiausias pajamas gaunantys“, – sako vienas siūlomų pataisų iniciatorių Linas Kukuraitis.

Seimo nario teigimu senjorai, gaunantys pavyzdžiui šalpos pensijas, t. y. 197 eurus per mėnesį, negali pretenduoti į paramą, nors turi teisę gauti socialinį būstą. „Visose savivaldybėse socialinio būsto laukiančių žmonių eilės yra didžiulės, jose tenka stovėti keletą metų ir ilgiau. Pati paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti programa buvo skirta šiai problemai spręsti, kaip alternatyva socialiniam būstui, tačiau dėl perteklinių apribojimų paramos reikalingiems žmonėms ji tampa neprieinama.

Vietoje taiklios pagalbos žmonėms gyventi savarankiškai, kuriami papildomi biurokratiniai barjerai ir žmonėms nelieka nieko kita, kaip rinktis valstybei kur kas brangiau kainuojančius nakvynės namus.“, – teigia demokratas.

Statistika rodo, kad per pastaruosius 5 metus būsto kainos Vilniuje išaugo 40 procentų, o likusioje šalies dalyje – 36 procentais. Šiuo metu įstatyme įtvirtintos kompensacijos lubos – 1 valstybės remiamų pajamų dydis, t. y. 176 eurai per mėnesį, ši suma yra ženkliai per maža, lyginant su būsto nuomos kainomis.

„Po 2023 metais padaryto įstatymo pakeitimo vienišiems asmenims ir šeimoms labiau apsimoka laukti eilėje ir gyventi socialiniame būste, kuris skiriamas gerokai palankesnėmis sąlygomis, nei parama būstui įsigyti ar nuomoti savarankiškai. Ministras S. Gentvilas yra pripažinęs, kad Lietuvoje per mažai priemonių skirtų padėti žmonėms apsirūpinti būstu. Nepaisant to, Seimo dauguma pritarė pataisoms, kurios dar pablogino ir taip sudėtingą situaciją“, – sako demokratas.

Pasak Lino Kukuraičio būtinybė taisyti praėjusiais metais Seime skubos tvarka svarstytus ir įtvirtintus paramos būstui nuomoti ir įsigyti įstatymo pakeitimus atsirado iškart vos gyventojams susidūrus su pasikeitusia tvarka. Paramos staiga netekę gyventojai turėjo palikti nuomotus būstus, leisti kauptis skoloms arba svarstyti iš kur gauti papildomų lėšų būtiniausiems poreikiams tenkinti.

„Aprūpinimo būstu politika ir šeimos politika bendrai, Lietuvoje yra be galo fragmentiška ir nenuosekli. Mūsų siūlomas pataisos yra būtinos siekiant, kad paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti programa išlaikytų bent kažkokį tikslingumą ir aktualumą“ – teigia Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“