Naujai įtraukti į kaupimą gyventojai turi tris pasirinkimo variantus – jie gali patys sudaryti sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove, nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros“ atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje arba asmeninėje „Sodros“ paskyroje pateikti prašymą kaupime nedalyvauti.
„Pasvėrę įvairias galimybes, žmonės priima tokį sprendimą, koks jiems atrodo geriausias. Mūsų tikslas – suteikti išsamią informaciją ir priminti apie pasirinkimo variantus. Nuo metų pradžios naujai įtrauktiems į pensijų kaupimą gyventojams išsiuntėme kelis priminimus į asmenines paskyras, elektroniniu paštu bei registruotais laiškais, o praeitą savaitę skambinome tiems, kurie pasirinko būti informuojami telefonu.
Vis dėlto apie 20 tūkst. įtrauktųjų dar neperskaitė informacijos savo asmeninėse paskyrose ir nepriėmė sprendimo. Raginame juos padaryti tai kuo greičiau – svarbu nepavėluoti ir nepraleisti paskutinio termino – birželio 30 d.“ – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.
Iki šiol 7,5 tūkst. iš daugiau nei 34 tūkst. įtrauktųjų atsisakė kaupimo, o 1,2 tūkst. pasirašė kaupimo sutartis su pasirinkta bendrove. Dar beveik 4 tūkst. žmonių, kurie šiais metais nebuvo įtraukti į kaupimą, sudarė pensijų kaupimo sutartis savo iniciatyva.
Kiekvienais metais į pensijų kaupimą įtraukiami tie gyventojai, kurie sausio 2 d. buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus, tą dieną dirbo samdomą darbą, vykdė savarankišką veiklą ar kitu pagrindu buvo drausti Lietuvoje ir anksčiau nedalyvavo pensijų kaupime.
Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau nepriklausomai nuo amžiaus gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.
Svarbu – atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime iki birželio 30 d. gali tik šiais metais į pensijų kaupimą įtraukti gyventojai, kurie iki šiol pensijų kaupime nedalyvavo. Vėliau to padaryti nebebus galima.
Jei gyventojas apsisprendžia kaupti pensijai antroje pakopoje, jis taip pat gali pasirinkti kaupimo tarifą. Priklausomai nuo pasirinkto tarifo, kaupiančiuosius papildomai skatina ir valstybė.
Kintamasis tarifas 2021 metais sudaro 2,4 proc. nuo kaupiančiojo atlyginimo ir 0,9 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), kuriuos į pensijų fondą papildomai perves valstybė. Taigi, jei žmogus uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, šiais metais pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 24 eurai nuo jo atlyginimo ir apie 12 eurų valstybės paskatos.
Pasirinkus visą 3 proc. tarifą valstybė papildomai perveda į pensijų fondus 1,5 proc. nuo VDU. Jei žmogaus atlyginimas 1000 eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir apie 20 eurų dydžio valstybės įmoka.