Įvairiose šalyse moterys uždirba mažiau. Kas lemia vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumus?

Jei pasirinksite dvi toje pačioje įmonėje dirbančių moterų bei vyrų grupes ir bandysite įvertinti, kuri iš jų uždirba daugiau, tikriausiai nebus sudėtinga išsiaiškinti. Patirtis ir statistika rodo aiškų vyrų pranašumą. Šiai atlyginimų nelygybei priežasčių yra ne viena – atlygio dydis priklauso ne tik nuo diskriminacijos, tačiau ir nuo tokių kriterijų kaip pareigų srities pasirinkimas, stereotipai bei ekonomikos kryptis, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nevienodas vyrų ir moterų darbo užmokestis
Nevienodas vyrų ir moterų darbo užmokestis / 123rf nuotr.

Naujausias tarptautinio portalo Paylab.com (Lietuvoje – čia) tyrimas patvirtina – įvairiose šalyse moterys uždirba mažiau.

Kokios lyties nulemto darbo užmokesčio skirtumo tendencijos pastebimos V4 šalyse?

Atliktas tyrimas lygina vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumus įvairiose šalyse – skirtumas pastebimas visose keturiose V4 valstybėse. Čekijos, Slovakijos ir Vengrijos moterų atlyginimai skiriasi kiek mažiau, didžiausias atotrūkis pastebimas lyginant Lenkijos moterų ir vyrų gaunamus užmokesčius.

Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumai V4 šalyse

Moterys

Vyrai

Skirtumas

Slovakija

EUR 1,323

EUR 1,751

24.60%

Čekija

EUR 1,517

EUR 1,988

23.70%

Lenkija

EUR 1,390

EUR 2,061

32.60%

Vengrija

EUR 1,200

EUR 1,539

22.10%

Šaltinis: Paylab.com

Kitose Višegrado regiono šalyse vyrų ir moterų atlyginimai skiriasi maždaug ketvirtadaliu, tuo metu Lenkijoje šis skirtumas yra apie 33 procentai.

Kuriose šalyse vyrų ir moterų atlyginimų skirtumai mažiausi?

Analizuojant V4 grupės valstybes, mažiausias atlyginimų skirtumas pastebimas Vengrijoje – čia vyrai uždirba maždaug 22 procentais daugiau nei moterys. Tačiau Višegrado šalyse lyties nulemto darbo užmokesčio skirtumo tendencijos aukštesnės nei kitose Europos šalyse. Mažesnis atotrūkis pastebimas, pavyzdžiui, Balkanų šalyse. Tai iš esmės lemia kitokios krypties ekonomika, pasižyminti labiau subalansuotu abiejų lyčių pasiskirstymu paklausiausiose darbo rinkos srityse.

Puikiai šią situaciją iliustruoja Kroatijos pavyzdys. Šioje šalyje fiksuojamas atlyginimų skirtumas, palyginti su anksčiau aptartomis šalimis, ganėtinai žemas – maždaug 16 procentų.

Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumai kitose šalyse

Moterys

Vyrai

Skirtumas

Kroatija

EUR 878

EUR 1,047

16.20%

Suomija

EUR 3,500

EUR 3,965

11.80%

Lietuva

EUR 1,308

EUR 1,629

19.70%

Šaltinis: Paylab.com

Dar mažesnė atskirtis pastebima šiaurės Europoje, kurioje taip pat matomas ženkliai didesnis nei Slovakijoje moterų vadovaujančiose pozicijose skaičius. Vidutinis Suomijos moterų darbo užmokestis yra mažiau nei 12 procentų žemesnis nei bendradarbių vyrų.

Kas sąlygoja vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumus?

Atlyginimų skirtumams yra daugybė priežasčių – Paylab.com tyrimo duomenimis, didesnę įtaką šiems skaičiams daro ne diskriminacija, o tradicijos ir skirtingas darbo sričių pasirinkimas. Dažnai moterų dominuojamuose sektoriuose vyrauja žemesni atlyginimai, ypač tai pastebima Višegrado šalyse. Daugiau moterų dirba sveikatos ir socialinių paslaugų, administraciniame, finansų ir apskaitos sektoriuose. Tuo tarpu vyrai dominuoja geriau apmokamose telekomunikacijų, inžinerijos, mechanikos srityse.

Kitas atlyginimų nelygybei įtakos turintis veiksnys – motinystės atostogos. Daugelyje šalių gimusiu kūdikiu beveik visada rūpinasi mama. Kol moterys kelerius metus yra motinystės atostogose, jų kolegos vyrai įgyja darbo patirties, kuri dažnai siejama su atlyginimų augimu.

Visgi, daugelyje regionų vis dar matoma ir lyčių stereotipų įtaka, kur tėvas laikomas maitintoju, o mama – rūpinasi buitimi ir vaikais. Moterys iki šiol susiduria su palaikymo ir motyvavimo kilti karjeros laiptais stoka.

Kita svarbi priežastis, susijusi su anksčiau minėtais aspektais yra ta, jog moterys yra linkusios prašyti mažiau pinigų darbo pokalbio metu. Ši problema yra dažnai aptariama tokiose šalyse kaip Slovakija, Čekija, Vengrija ar Lenkija. To priežastis gali būti mažesnis iniciatyvumas. Pasitaiko atvejų, kuomet pačios moterys suteikia vyrams šeimos išlaikytojo vaidmenį ir nesiekia karjeros aukštumų. Taip pat svarbu paminėti, jog darbo rinkoje moterys dažniau nepasitiki savimi ir nesijaučia vertos derėtis dėl didesnio atlygio. Daugelyje šalių pastebimas dar vienas svarbus aspektas – moterų derybos dėl atlyginimo dažnu atveju vyksta su vyru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis