„Creditinfo“ įvertino Lietuvos skolų paveikslą: iš viso Lietuvos gyventojai turi kredito sutarčių, kurių suma siekia 20 milijardų eurų. Tai būsto, vartojimo paskolos, lizingas ir kt.
Vyrai linkę labiau įbristi į skolas: 69 proc. visų pradelstų skolų tenka vyrams, 31 proc. – moterims. Moterų vidutinė pradelsta suma siekia apie 2500 eurų, vyrų – apie 3500 eurų.
Pačios patikimiausios skolininkės – moterys. 87 proc. moterų turi kredito reitingus „A“ arba „B“, tokių vyrų dalis – 81 proc.
Lietuvoje suskaičiuojama apie 225 tūkstančių išduotų būsto paskolų ir būstui gyventojai skolingi beveik 14,5 milijardo eurų. Jei būsto paskolų vyrai ir moterys pasiėmę panašius dydžius, vyrai dažniau ima vartojimo paskolas – skolingi 2,5 mlrd. eurų, kai moterys – 1,7 mlrd. eurų.
Lizingu vyrai ir moterys naudojasi apylygiai (pagal sutarčių skaičių), tačiau vyrų turimų įsipareigojimų lizingu suma maždaug triskart viršija analogiškus įsipareigojimus moterų grupėje. Moterims tenka 308 mln. eurų lizingo įsipareigojimų, o vyrams – 944 mln. eurų, skaičiuoja „Creditinfo“.
Kita skolininkų tendencija – kuo vyresnis, tuo patikimesnis: 89 proc. asmenų, vyresnių nei 60 metų, turi kredito reitingą „A“ . Tokią klasę grupėje nuo 25 iki 44 metų turi 21 proc. gyventojų, o grupėje nuo 46 iki 60 metų – 73 proc.
„Creditinfo“ ketvirtadienį suteikia galimybę įmonėms ir gyventojams nemokamai susipažinti su jų kreditingumo ataskaitomis.
Ketvirtadalis įmonių – žemiausio patikimumo
Nors Lietuvos įmonių kredito reitingai šiemet, palyginti su praėjusiais metais, pagerėjo, vis dar yra labai daug įmonių, kurių patikimumas itin menkas.
Geri ir vidutiniai kredito reitingai šiuo metu yra iš viso priskirti 89 proc. įmonių – jos turi reitingus nuo 1 iki 6 (Kredito biuras įmones reitinguoja skalėje nuo 1 iki 10, kur 1 indikuoja žemiausią prognozuojamą bankroto riziką, o 10 – aukščiausią).
Šių metų spalio pradžios duomenimis, žemiausią rizikos laipsnį turėjo 25,45% visų įmonių, labai aukštą ir aukščiausią – 2,9% įmonių.
Įmonių pradelstos skolos šiemet spalio 1 d. iš viso siekė 820,5 mln. eurų, palyginti su 978 mln. eurų pernai spalio 1-ąją.
Vidutinė įmonių pradelsta suma šiemet spalio 1 d. siekė 9 071 eurą
Tikslesniam reitingui prašys bankų išklotinių
Nuo šių metų įmonės ir gyventojai gali kreditų biurui pateikti savo bankų sąskaitų duomenis, kad jų kredito reitingai būtų apskaičiuojami tiksliau.
„Iki šiol skaičiuojant įmonių kredito reitingą buvo naudojami įvairūs įmonės rodikliai, tokie kaip veiklos amžius, sektorius, finansiniai įsipareigojimai ir jų vykdymas, įmonės finansiniai ir sektoriniai duomenys.
Tačiau ES mokėjimų direktyvos pakeitimai atvėrė galimybę nustatant kredito reitingus naudoti įmonių bankinių transakcijų informaciją. Praturtinti tokia informacija skaičiavimai tampa dar tikslesni ir daliai įmonių leidžia pagerinti savo kredito reitingus. Įtraukti šią informaciją į kredito reitingo skaičiavimą įmonės gali tiesiog pareiškusios tokį pageidavimą“, – sako „Creditinfo“ vadovas Andrius Bogdanovičius.
Anot jo, norint tikslesnio kredito reitingo, reikėtų suteikti leidimą prieiti prie banko išrašų.