„Per 0,1 procentinį punktą – tai yra mes turėjome 2,8 proc., o dabar BVP antrasis įvertis yra 2,9 proc. (...) tie pokyčiai, jie nėra tokie dideli visą laiką, gal dabar mums atrodo, kai ta ekonomika nėra tokia stabili, modeliuojant kiek sunkiau, bet iš tikrųjų matome, kad tendencijos yra tokios“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė J.Petrauskienė.
Anot jos, ankstesni dideli svyravimai išbalansavo matematines formules, pagal kurias skaičiuojamas BVP, todėl, pavyzdžiui, pirmojo ketvirčio pirmasis ir antrasis įverčiai skyrėsi daugiau – 1 procentiniu punktu.
„Dabar, kai buvo netolygus (BVP rodiklis – BNS) vieną kartą, praėję metai, didėjo didėjo, nukrito vienas ketvirtis, tada du ketvirčiai padidėjo, tada vėl krito ir modelis išsibalansuoja (...) Kai tu turi nedaug duomenų, tai žiūri į praeitį, kai tu turi daug duomenų, ką mes turime su antruoju įverčiu, tai mes matome, kad tas skaičius, jis toks ir yra“, – BNS aiškino ji.
Anot J.Petrauskienės, skaičiuojant pirmąjį BVP įvertį agentūra paprastai turi ne visus duomenis, todėl esant nestabilumui antrasis įvertis gali gerokai skirtis nuo pirmojo.
„Mes kai skaičiuojame pirmąjį įvertį, turime tik labai išankstinius duomenis, neturime visų PVM-ų, tai yra tik pirmo ir antrojo mėnesio atitinkamo ketvirčio duomenys, tai išankstiniai trumpojo laikotarpio statistikos duomenys“, – aiškino agentūros vadovė.
„Antras įvertis skaičiuojamas daug vėliau, po 60 dienų atitinkamam laikotarpiui pasibaigus, tada jau mes turime daug daugiau duomenų, tai yra apie 80 proc., tada jau galima ir kitaip įvertinti ir paskaičiuoti“, – pridūrė ji.
Anot antrojo įverčio, realusis BVP antrąjį ketvirtį, palyginti su pernai tuo pat laiku, augo 0,7 proc., o palyginti su pirmuoju šių metų ketvirčiu, – 2,9 proc. (pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką) ir siekė 17,7 mlrd. eurų (to meto kainomis). Liepos pabaigoje skelbtas rodiklis buvo atitinkamai 0,6 proc. ir 2,8 proc.
Statistikų teigimu, antrąjį ketvirtį didžiausios teigiamos įtaką BVP pokyčiui turėjo transporto ir saugojimo, statybos, apdirbamosios gamybos įmonių veiklos rezultatai.