Jis pažymėjo, kad kiekybinis skatinimas buvo svarbiausia priemonė, kuria buvo prisidėta prie JAV ekonomikos atsigavimo skatinimo, tačiau dabar šios programos poveikis ekonomikai yra mažesnis negu anksčiau.
Pasak J.Powello, mažinti turto pirkimo programos apimtį FRS gali „lengvai“ pradėti jau kitame posėdyje, kuris įvyks lapkričio 2–3 dienomis. Imtis tokių veiksmų centrinį banką gali paskatinti, pavyzdžiui, teigiami JAV darbo rinkos statistiniai duomenys.
„Svarstydami galimą kiekybinio skatinimo apimties mažinimo tempą, posėdžio dalyviai padarė išvadą, jog tuo atveju, jeigu JAV ekonomika toliau atsigaus, būtų tikslinga laipsniškai mažinti turto pirkimo apimtį“, – pareiškė FRS vadovas ir pridūrė, kad turto pirkimas „gali būti užbaigtas iki maždaug kitų metų vidurio“.
Jis pabrėžė, jog FRS apibrėžti preliminarūs turto pirkimo apimties mažinimo terminai ir tempai niekaip nėra susiję su tuo, „kada gali būti padidinta bazinė palūkanų norma“, nes prieš ją didinant „JAV ekonomika turi išlaikyti kitus, kur kas sunkesnius testus“.
FRS nepradės didinti normos, kol nebus galutinai užbaigta kiekybinio skatinimo programa, pridūrė J.Powellas.
Po posėdžio paskelbtas taškinis grafikas – diagrama, atspindinti individualius FRS Federalinio atviros rinkos komiteto (FOMC) narių lūkesčius dėl palūkanų normų – parodė, jog 9 iš 18 FOMC narių mano, kad bazinė palūkanų norma bus padidinta jau 2022 metais. Beje, trys iš jų laikosi nuomonės, kad norma kitąmet bus padidinta du kartus.
Kad norma bus padidinta 2023 metais, prognozuoja 17 iš 18 narių, o kad ji bus padidinta 2024-aisiais – visi 18-a.
Pagal vidutines FRS vadovų prognozes, bazinė palūkanų norma sudarys 0,3 proc. 2022 metų pabaigoje, 1 proc. 2023 metų pabaigoje, 1,8 proc. 2024 metų pabaigoje, o ilgalaikėje perspektyvoje – 2,5 procento.
„Praėjusio posėdžio dalyviai apskritai mano, kad, centriniam bankui laipsniškai griežtinant pinigų politiką, bazinė palūkanų norma žemiau ilgalaikėje perspektyvoje prognozuojamo lygio išliks iki 2024 metų pabaigoje“, – pareiškė J.Powellas.
Kalbėdamas apie JAV valstybės skolos „lubų“ problemą, jis pažymėjo, kad Vašingtonas privalo užkirsti kelią įsipareigojimų neįvykdymui.
„Nereikia manyti, kad FRS gali apsaugoti JAV ekonomiką nuo skolinių įsipareigojimų neįvykdymo“, – pareiškė jis.
J.Powellas taip pat pažymėjo, kad Kinijoje susidariusi kritinė padėtis, kurią sukėlė nekilnojamojo turto milžinės „China Evergrande“ skolos problemos, yra išimtinai Kinijos problema ir jis nemano, kad ji kaip nors būtų susijusi su JAV verslo sektoriumi.
FRS rugsėjo mėnesio posėdyje, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinės palūkanų normos, kuri ir toliau sudaro 0–0,25 procento.
JAV centrinis bankas taip pat pranešė, jog ir toliau kas mėnesį pirks turto už 120 mlrd. JAV dolerių. Tačiau savo pranešime, kuris buvo paskelbtas po posėdžio pabaigos, FRS pažymėjo, jog turto pirkimo apimtį netrukus gali reikėti sumažinti.