Šią savaitę Jungtinėse Valstijose bus paskelbta virtinė ekonominių ataskaitų, kurios turėtų aiškiau parodyti, kaip ekonomika atlaiko kylančią infliaciją ir didesnių palūkanų grėsmę. Be kita ko, bus paviešinti naujausi naujų namų pardavimo, vartotojų pasitikėjimo, pajamų, išlaidų, infliacijos ir bendrojo vidaus produkto (BVP) rodikliai.
Kone labiausiai bus laukiama pirmojo BVP pokyčių šių metų antrąjį ketvirtį įverčio, kurį Prekybos departamentas paskelbs ketvirtadienį. Sausio–kovo mėnesiais JAV BVP smuko 1,6 proc. ir kai kurie ekonomistai skaičiuoja, kad ekonomika traukėsi ir antrąjį ketvirtį.
Du iš eilės neigiamo augimo ketvirčiai pagal visuotinai pripažintą apibrėžtį laikomi technine recesija, tačiau šiuo atveju ekonomistai mano, jog ši apibrėžtis būtų klaidinanti.
Pavyzdžiui, Nacionalinis ekonominių tyrimų biuras – ekonomistų ne pelno grupė – recesiją apibrėžia kaip „reikšmingą ekonominio aktyvumo mažėjimą, kuris pasireiškia visoje ekonomikoje ir tęsiasi ilgiau nei kelis mėnesius“.
Tuo tarpu J.Yellen televizijos kanalo NBC laidoje „Meet the Press“ aiškino, jog didelė dalis ekonomikos tebėra geros būklės: vartotojų išlaidos, anot jos, didėja, amerikiečių finansinė padėtis, vertinant vidurkį, yra patikima, o ekonomikoje šiemet kas mėnesį buvo sukuriama po vidutiniškai daugiau kaip 400 tūkst. darbo vietų. Nedarbo lygis siekia 3,6 proc. ir yra žemiausias per kone pusšimtį metų.
„Mūsų darbo rinka yra labai stipri, – pareiškė J.Yellen. – Tai nėra ekonomika, kurią yra ištikusi recesija.“
Visgi ji pripažino, kad ekonomika po istoriškai sparčios plėtros, kuri buvo stebėta 2021 metais, išgyvena „pereinamąjį laikotarpį, kuriame augimas lėtėja“.
Anot jos, augimo lėtėjimas yra „būtinas ir tinkamas“, nes „mums reikia augti stabiliu ir tvariu tempu“.
Lėtesnis ekonomikos augimas galėtų padėti pažaboti infliaciją, kuri yra pakilusi iki 9,1 proc. ir yra didžiausia per dvi kartas.
Vis dėlto daugelis ekonomistų mano, kad recesiją jau matyti horizonte, nes infliacija varžo amerikiečių perkamąją galią, o Federalinio rezervo sistema (FRS) sparčiai didina skolinimosi kainas.