„Nemanau, kad ši patirtis turės neigiamą poveikį, tikrai ne“, – penktadienį per spaudos konferenciją sakė Japonijos diplomatas.
Jis Vilniuje dalyvauja simpoziume „ES Rytų partnerystė ir Rytų Azijos saugumo situacija“.
Japonijos diplomato teigimu, jo šalis ir jos verslininkai gerbia Lietuvos sprendimus, jie jų negąsdina.
„Japonija ir Japonijos verslininkai gerbia Lietuvos sprendimus, jie negali kažko išgąsdinti. Jūs priimate sprendimus, mes juos gerbiame. Jeigu turite planą ekonomiką plėtoti tvariau, mes turime kuo padėti“, – kalbėjo N.Maruyama.
„Japonija ir Japonijos verslininkai gerbia Lietuvos sprendimus, jie negali kažko išgąsdinti. Jūs priimate sprendimus, mes juos gerbiame. Jeigu turite planą ekonomiką plėtoti tvariau, mes turime kuo padėti“, – kalbėjo N.Maruyama.
Anot jo, Japonijos technologijos turi pridėtinę vertę ir tikrai būtų naudingos Lietuvai. Tačiau diplomatas sakė suprantąs, kad VAE atveju tai ne tik ekonominis klausimas, pasak jo, jis turi ir kitų aspektų.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka savo ruožtu atsiprašė Japonijos, kad Lietuvos valdžia taip ilgai nepriima sprendimo dėl VAE projekto ateities.
„Japonijos investicijos Lietuvai labai svarbios, ir norėčiau šiek tiek atsiprašyti Japonijos dėl mūsų atominės energetikos projekto, kuris per ilgai užtruko neturint aiškumo. Vienos vyriausybės keitėsi, kitos vyriausybės keitėsi, buvo tam reikalui net organizuotas referendumas, kuris truputį keitė nuostatas. (...) Bet manau, greitai Vyriausybė sudės taškus šiuo klausimu“, – tvirtino Lietuvos parlamentaras.
Lietuvos Vyriausybė iki šiol nėra priėmusi galutinio sprendimo dėl naujos branduolinės jėgainės statybos. Gegužę ji įpareigojo energetikos ministrą tartis su regioniniais partneriais – latviais ir estais bei Japonijos kompanija „Hitachi“, ar naujomis sąlygomis jiems yra priimtinas VAE projektas. Tuomet teigta, kad sutarimas turėjo būti pasiektas iki liepos, tačiau apie jo rezultatus viešai nebuvo paskelbta.
Premjero sudaryta darbo grupė šių metų pavasarį padarė išvadą, kad atominės elektrinės statyba Lietuvai yra per brangi, o jos gaminamos elektros kaina gali būti nekonkurencinga. Po to valdžia pareiškė, jog projektas būtų tęsiamas tik pagerinus sąlygas, dėl kurių būtų deramasi su Latvijos ir Estijos energetikos įmonėmis bei „Hitachi“.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva, nesugebėdama priimti sprendimų dėl naujos atominės elektrinės, tarptautinėje arenoje pradeda atrodyti „apgailėtinai“.