Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV ambasadorė Deborah McCarthy: „JAV ir ES ekonominis bendradarbiavimas pridėtų 1–2 proc. prie BVP augimo“

JAV ir Europa turi bendradarbiauti ne mažiau nei anksčiau, kad kartu įveiktų ekonominę krizę ir galėtų sukurti bendrus verslo standartus ir principus, kuriems paklustų ir kylančios pasaulio ekonomikos galybės Pietryčių Azijoje ir Pietų Amerikoje, sako JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy.
Deborah Ann McCarthy
Deborah Ann McCarthy / BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

„Šiandien tvirčiausias argumentas puoselėti stiprius transatlantinius ryšius turi būti nukreiptas į ateitį, remtis naujų darbo vietų kūrimu ir ekonomikos plėtra bei, žinoma, bendromis vertybėmis: demokratija, pagarba įvairovei, žodžio ir nuomonės laisve ir bendromis galimybėmis“, – D.McCarthy teigė antradienį VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute skaitytoje paskaitoje.

JAV ambasadorė pacitavo dviejų JAV prezidentų žodžius, patvirtinančius, kad JAV rūpi partneriai kitoje Atlanto pusėje. Beveik prieš tris šimtus metų pirmasis prezidentas George'as Washingtonas išreiškė viltį, kad europiečiai kada nors paseks Jungtinių Amerikos Valstijų pavyzdžiu ir susivienys į Jungtines Europos Valstijas. Kita vertus, dabartinis prezidentas Barackas Obama neseniai apgailestavo, kad „Amerikoje nemokama įvertinti Europos vaidmens pasaulyje“.

Europa nepraranda buvusios svarbos

Nors pastaruoju metu JAV užsienio politikos prioritetuose didesnį vaidmenį užima Azija, tačiau, pasak D. McCarthy, Europa nepraranda savo buvusios svarbos. Anksčiau transatlantiniai ryšiai buvo sutelkti į saugumą, o dabar, pasak JAV ambasadorės, dirbti reikia siekiant skatinti ekonomikos plėtrą ir žmonių gerovę.

„Šiandien turime galimybę pasinaudoti bendromis vertybėmis ir interesais, kad sukurtume transatlantinius santykius, atitinkančius naujojo amžiaus poreikius, ir būtume pavyzdžiu likusiam pasauliui“, – kalbėjo D.McCarthy.

Vienu svarbiausių bendradarbiavimo tarp JAV ir ES pamatinių akmenų turėtų tapti Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystė. Pasak D.McCarthy, susitarimas tarp JAV ir ES šiuo metu aptariamas JAV Kongrese, tačiau turėtų pasiekti derybų stalą per Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai.

Visgi plačiau aptarti būsimosios laisvos prekybos sutartį ambasadorė atsisakė. Anot jos, dar nėra aišku, kokį mandatą derybininkams duos abidvi pusės. Pavyzdžiui, nėra aišku, kaip bus išspręsti konfliktai, kylantys dėl žemės ūkio sektoriuose abiejose pusėse taikomų barjerų.

„Per pastaruosius metus mūsų ūkiai kapstėsi iš krizės, o piliečiai kentėjo. Nors JAV jau atsigauna, Europoje ekonomikos augimas vis dar vangus, tačiau akivaizdu, kad JAV negalės iki galo atsigauti, kol neatsigaus Europa“, – sakė JAV ambasadorė.

Pabrėžė moterų vaidmenį ekonominiame gyvenime

Pasak D.McCarthy, bendradarbiavimas tarp JAV ir ES verslininkų šiuo metu sukuria 13–14 milijonų darbo vietų abiejose Atlanto pusėse. Prekybos susitarimas tarp JAV ir ES galėtų pridėti 1–2 proc. prie BVP augimo.

Kai moterys dalyvauja ekonominiame gyvenime, šalys gyvena taikiau ir turtingiau

Tai reiškia ne tik amerikiečių investicijas Europoje. Šiuo metu JAV aktyviai siekia pritraukti investicijas iš Europos, kurios prasidėjus ekonomikos krizei gerokai išseko.

Ekonominė susitarimo nauda neabejotina, tačiau prireiks glaudaus bendradarbiavimo tarp politikų, verslininkų, nevyriausybinių organizacijų, akademikų ir vartotojų teises ginančių agentūrų.

Pasak D.McCarthy, vienas iš derybininkų laukiančių iššūkių – susitarimas dėl bendrų duomenų apsaugos standartų. Pasak ambasadorės, nors šiuo klausimu pastaruoju metu kyla daug ginčų ir nesusipratimų, tačiau tiek JAV, tiek ES siekia to paties tikslo – apsaugoti vartotojų duomenis, tačiau sukurti bendrą sistemą, leidžiančią efektyviai dalintis informacija.

Kitas svarbus JAV ir ES bendradarbiavimo tikslas – problemų, aktualių visam pasauliui, sprendimas. Be siekio suvaldyti Irano ir Šiaurės Korėjos branduolines ambicijas ir išspręsti humanitarinę krizę Sirijoje, užtikrinti interneto laisvę ir spręsti aplinkosaugos problemas, JAV savo užsienio politikoje skiria ypatingą dėmesį lyčių lygybei.

„Kai moterys dalyvauja ekonominiame gyvenime, šalys gyvena taikiau ir turtingiau“, – teigia ambasadorė. Kaip vieną iš šios politikos laimėjimų ji paminėjo Afganistaną, kur anksčiau mergaitėms išsilavinimas buvo beveik neprieinamas, o dabar daugiau nei trečdalis iš 8 milijonų mokyklas lankančių mokinių yra mergaitės.

Paklausta, kaip glaudesnis JAV ir Europos bendradarbiavimas paveiks JAV imigracijos politiką, D.McCarthy užsiminė, kad amerikiečių pramonei ima stigti kvalifikuotos darbo jėgos. Amerikiečiai dairosi į Europos technologines mokyklas, kad galėtų pritraukti specialistų dirbti JAV.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos