Tai buvo didžiausias metinis prieaugis nuo tada, kai 2010 metų lapkričio mėnesį Darbo departamentas parengė naują gamintojų kainų indekso (PPI) skaičiavimo formulę.
Žiemos mėnesiais didmeninių kainų infliacija siekė kiek daugiau nei 10 procentų.
Kainos auga jau kelis mėnesius, JAV ekonomika atsigaunant po COVID-19 pandemijos sukeltos krizės ir paklausai viršijant pasiūlą.
Visgi dėl Rusijos, pagrindinės energijos tiekėjos, invazijos į Ukrainą ir Vakarų sankcijų Maskvai naftos kainos visame pasaulyje smarkiai išaugo.
Antradienį paskelbta, kad vartotojų kainos JAV kovo mėnesį augo sparčiausiai nuo 1981 metų gruodžio mėnesio.
„Oi...“, – pakomentavo pranešimą tyrimų bendrovės „Pantheon Macroeconomics“ vyriausiasis ekonomistas Ianas Shepherdsonas, priminęs „chaotiškas sąlygas po invazijos į Ukrainą“.
Tačiau analitikas pridūrė, kad kai kurie aukštą infliaciją lemiantys veiksmai netruks ilgai, o „blogiausia jau baigėsi“.
Neskaitant energijos, maisto ir prekybos paslaugų, metinis PPI padidėjo 7 procentais.
„Pagrindinė PPI infliacija dabar tikriausiai pasiekė aukščiausią tašką, – mano I.Shepherdsonas, – tačiau nuosmukio greitis per ateinančius kelis mėnesius nėra aiškus, o rimtos tiekimo grandinės problemos išlieka.“
Pagrindinio PPI prieaugis, palyginti su vasariu, viršijo ekonomistų lūkesčius ir siekė 1,4 proc., tuo metu energijos kainos padidėjo 4,7 procento.