JAV nacionalinė verslo ekonomistų asociacija (NABE) pranešė, jog 46 proc. apklaustų respondentų mano, kad centrinio banko politiką formuojantis Federalinis atvirų rinkų komitetas (FOMC) 2022 metais padidins palūkanų normas, o 28 proc. mano, kad tai nutiks 2023 metais.
Tik 12 proc. respondentų mano, kad palūkanų norma keisis dar vėliau, nepaisant to, kad dauguma banko pareigūnų po FOMC praėjusią savaitę vykusio dviejų dienų posėdžio teigė nesitikintys palūkanų normos augimo bent iki 2023 metų.
NABE tyrimas taip pat parodė, kad ekonomistai prognozuoja infliacijos augimą, atsižvelgiant į Kongresas patvirtintas didžiulės apimties ekonomikos stimuliavimo priemones, siekiant palaikyti didžiausią pasaulio ekonomiką per COVID-19 pandemijos sukeltą krizę.
Šio mėnesio pradžioje prezidentas Joe Bidenas pasirašė 1,9 trln. JAV dolerių vertės JAV gelbėjimo planą – jau trečią labai svarbią pagalbos priemonę, patvirtintą pandemijos metu, nors kai kurių ekonomistai tvirtina, kad ekonomika gali būti stimuliuojama per daug ir tai gali sukelti kainų augimą.
Prieš metus FRS sumažino orientacines skolinimo palūkanų normą iki nulio, o po kelių mėnesių pareiškė planuojanti išlaikyti tokias normas, kol infliacija pasieks 2 proc. tikslinį lygį ir išliks tokia kurį laiką. Šią savaitę centrinio banko vadovas Jerome'as Powellas pakartojo šį pažadą.
Visgi ekonomistai yra nusiteikę skeptiškai.
NABE tyrimo duomenimis, 61 proc. respondentų mano, kad infliacijos rizika yra didesnė nei per pastaruosius du dešimtmečius. 37 proc. su tuo nesutinka.
Apklausa atlikta tuo metu, kai J.Bideno pagalbos planas buvo svarstomas Kongrese, dar prieš jį patvirtinant, o respondentai neturėjo vieningos nuomonės dėl vyriausybės bendro fiskalinio atsako į pandemiją.
33 proc. respondentų teigė, kad vyriausybės atsakas yra tinkamas. Tai šiek tiek mažesnis rodiklis, nei užfiksuotas 2020 metų rugpjūčio mėnesį.
Tuo tarpu 37 proc. respondentų teigė, kad atsakas yra nepakankamas – taip pat šiek tiek mažiau nei ankstesnėje apklausoje. 18 proc. teigė, kad atsakas per gausus – truputį daugiau, palyginti su rugpjūčio mėnesiu.
JAV vyriausybė pandemijos metu pagalbos priemonėms išleido daugiau nei 5 trln. JAV dolerių. Kongreso biudžeto biuras prognozuoja, kad biudžeto deficitas šiemet pasieks antrą didžiausią lygį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, o valstybės skola sieks 102,3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
NABE teigimu, 88 proc. respondentų nerimauja dėl valstybės skolos, ir tik 12 proc. neįžvelgia šio pavojaus.