Dvi didžiausios pasaulio ekonomikos yra įsitraukusios į jau metus trunkantį konfliktą dėl prekybos, kuris dar labiau paaštrėjo rugsėjo 1 dieną, kai šalys apsikeitė naujais muitais šimtų milijardų dolerių vertės prekėms.
Derybos turėjo būti atnaujintos šį mėnesį, tačiau Kinijos prekybos ministerija pranešė, jog Pekino prekybos atstovas, vicepremjeras Liu He, ir JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas bei prekybos atstovas Robertas Lighthizeris ketvirtadienį telefonu susitarė derybas pratęsti spalio pradžioje.
Pareigūnai susitarė „bendradarbiauti ir imtis praktinių veiksmų, kad būtų sudarytos palankios sąlygos konsultacijoms“, – sakoma ministerijos pranešime.
Ministerija pridūrė, kad abi pusės „palaikys glaudų ryšį“ iki derybų.
Ši žinia suteikia optimizmo prekybos kare, kuris yra žalingas ne tik pasaulio ekonomikai ir vertybinių popierių rinkoms, bet ir dviejų valstybių diplomatiniams santykiams.
Aukščiausi abiejų šalių pareigūnai pastarąjį kartą susitiko Šanchajuje liepą ir nors derybos buvo apibūdintos kaip „konstruktyvios“, jos pasibaigė be didesnių pasiekimų.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas netrukus pranešė padidinsiantis muitus daugiau nei pusės trilijono dolerių vertės importui, o Pekinas į tai atsakė savo baudžiamaisiais muitais JAV eksportui, kurio vertė siekia 75 mlrd. JAV dolerių. Dalis naujųjų muitų jau yra įsigalioję.
Įtampa tarp JAV ir Kinijos stiprėjo visą vasarą, o šią savaitę D.Trumpas apkaltino Kinijos derybininkus delsiant ir viliantis, kad kitais metais jiems pavyks sudaryti palankesnį susitarimą, jei D.Trumpas nebus perrinktas prezidento rinkimuose.
JAV prezidentas taip pat teigė, kad blogėjanti šalies ekonominė padėtis verčia Kiniją grįžti prie derybų stalo.