Abiejų šalių pareigūnai anksčiau buvo užsiminę apie tai, kad susitarimas gali būti pasiektas jau šią savaitę.
Tačiau vos per kelias dienas padėtis pasikeitė – Kinijos vyriausiasis prekybos derybininkas Liu He prie derybų stalo sugrįš likus vos kelioms valandoms iki tos akimirkos, kai Vašingtonas daugiau kaip dukart padidins 200 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms taikomus importo muitus.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas tviteryje trečiadienį parašė, jog Liu He tebenori „sudaryti susitarimą“, tačiau Kinija kiek vėliau pažadėjo imtis „būtinų atsakomųjų priemonių“, jeigu D.Trumpas penktadienį vis tik padidins importo muitus.
Šis netikėtas posūkis dvišaliuose santykiuose šią savaitę sukrėtė viso pasaulio akcijų rinkas ir pakurstė nerimą eksportuotojų gretose, pramonėje ir rinkose, kuriose pastaruoju metu vyravo optimistiškos nuotaikos, nes abi šalys nuolat pranešdavo apie pažangą jų pastangose užbaigti D.Trumpo pernai įžiebtą prekybos karą.
Amerikos pareigūnai šią savaitę pareiškė, jog Kinija „išsižada“ pagrindinių įsipareigojimų, dėl kurių, anot jų, buvo susitarta nuo metų pradžios vykstančiose derybose, kuriose Vašingtonas buvo iškėlęs pagrindinius jam rūpinus klausimus, įskaitant intelektinės nuosavybės vagystes, didžiulio masto Pekino intervencijas į rinkas ir milžinišką prekybos deficitą.
Strateginių ir tarptautinių studijų centro Kinijos prekybos ir ekonomikos ekspertas Scottas Kennedy naujienų agentūrai AFP trečiadienį pareiškė, jog derybininkų komandos viena kitos nepažįsta.
„Abiejų šalių apsiskaičiavimo tikimybė yra gana didelė“, – pažymėjo jis ir pridūrė, jog kinai aiškiai apsiskaičiavo, nes nemanė, jog amerikiečiai taip netoleruos bet kokio įsipareigojimų atsisakymo.
„Paaiškėjo, kad kinai ištraukė trintuką ir pradėjo atsisakinėti to, ką patys buvo pasiūlę“, – pareiškė S.Kennedy.
„Ir, atsisakę jų pačių pasiūlytų nuolaidų, jie negalėjo nuspėti, kad [JAV] administracija taip į tai reaguos.“
„Jaučia didelį spaudimą“
Nuo 2018 metų Vašingtonas ir Pekinas įvedė importo muitus daugiau kaip 360 mlrd. JAV dolerių vertės vienas kito prekėms. Dėl to gerokai nukentėjo JAV žemės ūkio produktų eksportas į Kiniją, taip pat abiejų šalių pramonės sektoriai.
JAV prekybos atstovas Robertas Lighthizeris trečiadienį paskelbė oficialų pranešimą, iš kurio galima spręsti, jog muitai penktadienį neišvengiamai bus padidinti nuo dabartinių 10 proc. iki 25 procentų.
Vašingtonas reikalauja, kad Kinija įgyvendintų esminius pokyčius savo ekonomikoje ir, be kita ko, užtikrintų, kad valstybinės įmonės laikytųsi rinkos principų, sumažintų didžiules subsidijas ir padarytų galą tariamoms JAV technologijų vagystėms.
Analitikai sako, jog Kinija nenorės įgyvendinti daugelio šių pokyčių, nes tai galėtų pakirsti komunistų partijos politinę galią.
Ir, pasak S.Kennedy, visai įmanoma, jog kiekviena šalis mano, kad ji prekybos karo poveikį gali atlaikyti geriau negu jos varžovė.
Nors JAV įmonės skundžiasi dėl prarastų eksporto rinkų, sutrikusių tiekimo grandinių ir didesnių sąnaudų, prekybos karas kol kas nesutrikdė spartaus JAV ekonomikos augimo.
Už paslaugų sektoriaus apklausas Tiekimo valdymo institute atsakingas Anthony Nievesas reporteriams trečiadienį pareiškė, jog muitai Kinijai „suduoda daug skaudesnį smūgį už tą, kurį jaučiame čia, valstijose. Jie jaučia didelį spaudimą“.
Kokius pasiūlymus Pekinas galėjo atsiimti, kol kas tiksliai nežinoma.
Kai kurios žiniasklaidos priemonės skelbė, jog Kinijos nepasitenkinimą sukėlė JAV reikalavimai, kad Pekinas susitarimą patvirtintų teisės aktu ir paskelbtų susitarimo tekstą. Taip pat buvo kalbėta, jog Kinijos derybininkai iš tiesų pamėgino sušvelninti didžiąją dalį sutartų pagrindinių susitarimo nuostatų.
Mary Lovely, ekonomistė ir Kinijos prekybos ekspertė iš Sirakūzų universiteto, agentūrai AFP trečiadienį pareiškė, jog kinai labiausiai prieštarauja reikalavimui priimti įstatymą, kuriuo būtų ratifikuotas susitarimas, nes susitarimo tekstas greičiausiai bus labai „nekonkretus“.
Tuo tarpu importo muitų padidinimas taip pat gali smogti JAV rinkėjams per kišenę, nes dėl to gali pakilti populiarių vartojimo prekių kainos, pažymėjo ekspertė.
Ji taip pat abejoja, jog Kinija paprasčiausiai apsiskaičiavo dėl galimos JAV reakcijos.
Jos nuomone, Liu He, Kinijos vyriausiasis prekybos derybininkas, greičiausiai tebemano, jog gali pasiūlyti pakankamai nuolaidų ir užtikrinti susitarimą su amerikiečiais.
„Jie atveža pakankamai dovanų, kad patenkintų Baltųjų rūmų šeimininką, – pareiškė ji. – Priešingu atveju Liu He, mano nuomone, čia nevyktų.“