JAV ir Kinijos derybų dėl prekybos ratas Šanchajuje baigėsi anksčiau negu planuota

Šanchajuje trečiadienį prasidėjęs naujasis oficialus JAV ir Kinijos derybų dėl prekybos ratas baigėsi anksčiau negu planuota, rašo agentūra „Bloomberg“.
Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos
Kinija ir Jungtinės Amerikos Valstijos / AFP/„Scanpix“ nuotr.

JAV delegacija, kuriai vadovavo prekybos atstovas Robertas Lighthizeris ir iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas, išėjo iš posėdžių salės, nusifotografavo su Kinijos delegacija, kuriai vadovavo vicepremjeras Liu He, ir išvyko į oro uostą.

Susirinkusiems reporteriams JAV atstovai nepateikė jokių komentarų.

Dieną anksčiau dviejų šalių pareigūnai dalyvavo neoficialioje vakarienėje Šanchajaus viešbutyje „Fairmont Peace Hotel“. Pasak šaltinių, prekybos klausimai vakarienės metu nebuvo svarstyti.

Derybininkų susitikimas trečiadienį tęsėsi maždaug keturias valandas. Tai buvo pirmosios tiesioginės šalių derybos nuo tada, kai Osakoje birželio pabaigoje susitikę JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sutarė dėl prekybos paliaubų.

Proveržio derybose iš esmės nebuvo tikėtasi, juolab kad D.Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ antradienį vėl užsipuolė Pekiną.

„Mano komanda dabar su jais derasi, tačiau jie visada galiausiai pakeičia susitarimą taip, kad jis būtų naudingas jiems“, – parašė JAV prezidentas.

Šįkart jis pareiškė, kad Pekinas turėjo pradėti pirkti amerikietiškus žemės ūkio produktus, tačiau neparodė „jokių ženklų, jog tai daroma“.

„Tai ir yra problema su Kinija, jie tiesiog nevykdo pažadų“, – pridūrė jis.

D.Trumpas net spėjo, jog Pekinas laukia JAV prezidento rinkimų 2020 metais rezultatų ir tikisi, kad D.Trumpas nebus perrinktas prezidentu. Tokiu atveju, anot jo, Kinijai bus lengviau pasirašyti naują dvišalį prekybos susitarimą nepalankiomis Jungtinėms Valstijoms sąlygomis.

„Tačiau jeigu ir kai aš laimėsiu rinkimus, sandoris ... bus kur kas griežtesnis už šiuo metu svarstomą susitarimą ... arba nebus iš viso jokio sandorio“, – parašė JAV prezidentas tviteryje.

Anglų kalba leidžiamas kinų laikraštis „The Global Times“ trečiadienį parašė, kad JAV „prekybos vanagai“ nenori atsižvelgti į teisėtus Kinijos interesus.

Leidinys įspėjo, jog amerikiečiams vertėtų užimti „tikroviškesnę poziciją“, tačiau jie „kelia nerealius reikalavimus, kurie pažeidžia Kinijos suverenumą ir orumą“.

„Jeigu Vašingtonas vis dar puoselėja iliuzijas dėl to, jog Kinija... padarys nuolaidų suverenumo ir kitų esminių interesų klausimais, kad būtų pasiektas susitarimas, tuomet bus geriau, jeigu susitarimo nebus“, – pabrėžė leidinys.

O JAV prezidento „tviterio audrą“ pakomentavęs oficialus Kinijos komunistų partijos leidinys „The People's Daily“ parašė, jog Kinija niekada „neapiplėšinėjo“ Jungtinių Valstijų ir neketino to daryti, tačiau savo prekybos principų neišsižadės.

Ankstesnis dviejų šalių derybų ratas, kuris buvo surengtas Vašingtone gegužės mėnesį, baigėsi be rezultatų.

D.Trumpas tuomet pareiškė, jog Pekinas mėgina „persiderėti“ ir pakeisti jau beveik parengtą susitarimą.

Tuo tarpu agentūra „Bloomberg“ rašo, jog šalių pozicijos dabar yra dar labiau nutolusios negu per nesėkmingą ankstesnį derybų ratą.

O analitikai teigia, jog naujausi D.Trumpo pareiškimai tviteryje tikrai nepadės sumažinti įtampos Vašingtono ir Pekino santykiuose.

„Net jei rinkos turėjo kokių nors vilčių dėl tęsiamų prekybos derybų, kai prezidentas Trumpas vėl nutrūko nuo grandinės, joms buvo suduotas skaudus smūgis“, – pažymėjo „Vanguard Markets“ vykdantysis partneris Stephenas Innesas.

“Jis [D.Trumpas] politiškai negali sau leisti atsistoti ir pareikšti: „Sudariau puikų susitarimą su Kinija“, nors tas susitarimas nebūtų puikus“, – pažymėjo Amerikos verslo instituto mokslininkas Derekas M.Scissorsas.

„Taigi greičiausiai bus taip, jog iki [JAV prezidento] rinkimų nebus jokio susitarimo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai