Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV kainos praėjusį mėnesį augo 3,9 proc.

Jungtinėse Valstijose gegužę kainos ūgtelėjo 3,9 proc., palyginti su tuo pačiu 2020 metų laikotarpiu, ekonomikai atsigaunant nuo COVID-19 sukeltos krizės, rodo penktadienį paskelbti vyriausybės duomenys.
Apsipirkimas
Apsipirkimas / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Kaina

Didžiąją dalį kainų augimo, apie kurį pranešama Prekybos departamento gegužės mėnesio asmeninio vartojimo išlaidų (PCE) ataskaitoje, lėmė 27,4 proc. išaugusios energijos kainos, tuo tarpu maisto kainos ūgtelėjo 0,4 procento.

Duomenys parodė, kad vartotojai pirko mažiau brangių pirkinių, tačiau dažniau pietavo restoranuose, apsistodavo viešbučiuose ir poilsiavo, visgi bendrosios išlaidos padidėjo tik 2,9 mlrd. JAV dolerių – mažiau nei tikėtasi ir iš esmės nepakito nuo praėjusio mėnesio.

Gyventojų pajamos sumenko 2 procentais. Pasak ataskaitos, tai mažesnis rodiklis nei prognozuota, o pajamas mažina besibaigiančios vyriausybės išmokų programos.

„Oxford Economics“ ekonomisto Gregory Daco teigimu, duomenys rodo, jog vartotojai ir toliau leis pinigus visus metus, nes sumažėjęs viruso plitimas leidžia atnaujinti įprastą gyvenimo ritmą.

„Tvirti pagrindai ir toliau palaiko vartotojų išlaidas, įskaitant gerėjančią sveikatos būklę, sveikus namų ūkių finansus, didėjantį užimtumą ir atlyginimus ir <...> perteklines santaupas“, – mano analitikas.

„Prognozuojame, kad šiais metais vartojimo išlaidos augs apie 9 proc. ir tai bus geriausi rezultatai nuo 1946 metų“, – pridūrė jis.

Rinkos ir ekonomistai ypač atidžiai stebi asmeninio vartojimo išlaidų indeksą PCE, kadangi šiuos duomenis JAV federalinio rezervo sistema (FRS) naudoja infliacijos įverčiui.

Didžiausiai pasaulio ekonomikai atsigaunant ir kainoms didėjant, tarp ekonomistų užvirė diskusijos, ar infliacijos augimas neprivers FRS didinti palūkanų normą anksčiau nei tikėtasi, ir ar infliacijos augimas bus laikinas.

Nors 3,9 proc. metinis kainų augimas buvo didžiausias nuo 2008 metų. G.Daco teigė, kad „ekonomistai neprognozuoja tolesnio infliacijos augimo“, o palyginti su balandžio mėnesiu, kainos kilo 0,4 proc. lėčiau.

Remiantis paskelbtais duomenimis, išlaidos paslaugoms iš viso padidėjo 74,3 mlrd. JAV dolerių, o išlaidos prekėms sumenko 71,5 mlrd. JAV dolerių.

Asmeninių santaupų norma sumažėjo iki 12,4 proc., nors vartotojų santaupos bankuose vis dar siekė 2,3 trln. JAV dolerių, sakoma pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų